Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Simboli arvanitas bëhet "kosovar"

prej Sat 16 Apr 2011 - 3:04
Në datën 6-11 Shtator, Ministria e Kulturës, Rinisë, Sporteve dhe Çëshjteve Jorezidente të Kosovës, organizoi në Prishtinë Javën e Kulturës Arvanitase.

Në këtë veprimtari morrën pjesë studiues arvanitas nga Greqia, Gjermania, Turqia, kryetari i Shoqatës "Marko Boçari", Jorgo Goreu, studiuesi i mirënjohur arbëresh Antonio Belushi, përfaqësues të Institutit të Historisë së Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, studiues të Universitetit të Prishtinës, si dhe një grup artistik i këngëve dhe valleve arvanitase nga Greqia. Në këtë aktivitet mori pjesë gjithashtu edhe bashkëshortja e studiuesit të njohur arvanitas Aristidh Kola, zonja Nansi Kola. Në seancën e hapjes ishte i pranishëm dhe përshëndeti edhe ministri i Kulturës dhe Çështjeve Jorezidente, Behxhet Brajshori. Nga Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë në këtë aktivitet ishin të pranishëm, drejtori i Institutit të Diasporës, Thimi Nika dhe punonjësi i këtij instituti Jorgaq Simaku. Një pjesë e mirë e veprimtarive të kësaj jave u ndoqë edhe nga përfaqësuesit e Zyrës së Shqipërisë në Kosovë.

Gjatë kësaj veprimtarie u hap edhe një ekspozitë me fotografi e libra të ndryshëm për arvanitasit, u prezantua një dokumentar për ta, u mbajt një simpozium për kulturën arvanitase, u pronovua libri "Arvanitasit një popull i padukshëm" i Antonio Belushit, si dhe libri "Shtegëtimet dhe ngulimet e shqiptarve në Greqi në shekujt 13-16" i Shkëlzen Raçës. Gjatë kësaj jave, u kryen vizita edhe në vende historike të Kosovës. Në ditën e tretë të këtij aktiviteti kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi, priti zonjën Nansi Kolja, të cilës i dorëzoi edhe një fletë mirënjohje të Qeverisë së Kosovës për veprën dhe aktivitetin e bashkëshortit të saj, Aristidh Kolja ,në mbrojtje të të drejtave të popullit të Kosovës. Pas kësaj, Kuvendi Komunal i qytetit Skënderaj, vëndlindja e Adem Jasharit, i akordoi arvanitasit Aristidh Kolja titullin "Qytetar Nderi i Skënderajt". Një orë letrare me krijime kushtuar arvanitasve u organizua edhe në qytetin e Prizrenit.

Gazeta Ballkan 15/09/2004


Simboli arvanitas bëhet "kosovar" 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi