Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Ak-47
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 13657
<b>Hobi</b> Hobi : Cdo gje
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/02/2011

Kangurët “dembelë”, nuk kërcejnë më Empty Kangurët “dembelë”, nuk kërcejnë më

Thu 21 Apr 2011 - 16:18
Kampionët e kërcimit së larti, kangurët, po dembelizohen gjithmonë e më shumë dhe po evitojnë kërcimin e tyre karakteristik, kjo sipas studiuesve si pasojë e ndryshimeve klimaterike që kanë përfshirë kontinentin australian në shekujt e fundit.

Në këtë përfundim kanë arritur paleontologët e universiteteve “Flinders” në qytetin e Adelajdes dhe “Murdok” në Perth të Australisë. Ata studiuan 35 fosile kangurësh dhe përdorën metodën e krahasimit të fizikut të tyre me të njëjtët marsupialë të ditëve të sotme, ku u vu re se kocka e këmbëve e cila përdoret për kërcimin së larti, ka pësuar ndryshime thelbësore duke u përshtatur më shumë për rezistëncë në udhëtime të gjata.

Studiuesti shpjegojnë se me pakësimin e pyjeve dhe të fushave me ushqim për kangurët ata po përshtaten duke evituar kërcimet së larti dhe duke u përqëndruar tek vrapimi për të arritur sa më parë tek ushqimi.

Raporti i shkencëtarëve australianë u botua në “Zoological Journal of the Linnean Society”, dhe sipas ekspertëve tregon edhe njëherë rolin e barometrit që kanë kangurët dhe marsupialët e tjerë në ndryshimet klimaterike.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi