Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Fasulet e pastrojnë organizmin Empty Fasulet e pastrojnë organizmin

Thu 28 Apr 2011 - 5:04
Fasulet e pastrojnë organizmin Fasule300x225

Dieta shtatëditore me fasule është ideale për dimër, meqë parandalon mungesën e vitaminave, e cila është karakteristike mu për ditët e ftohta dhe mënyrën dietale të të ushqyerit.
Fasulet janë të pasura me proteina që treten lehtë, pastaj me vitamina B, C dhe E, pastaj edhe me minerale: kalcium, fosfor, bakër, zink, hekur, si dhe me aminoacide, ku më të përfaqësuarat janë triptofani, lizina, arginina, tirozina dhe metionina.
Fasulet kanë ndikim të shkëlqyer edhe në mëlçi dhe fshikëzën e tëmthit – duke u ndihmuar që të punojnë më mirë. Fasulet janë “pastrues” të vërtetë të traktit digjestiv dhe e forcojnë sistemin kardiovaskular, duke ndikuar njëkohësisht edhe në një pamje më të mirë të lëkurës. Preferohet që pas dietës, edhe disa ditë të hani fasule si ushqim kryesor, duke e zvogëluar konsumimin e bukës dhe ëmbëlsirave.
Gjatë dietës duhet të pini sa më shumë ujë, duke i eliminuar plotësisht sheqerin dhe kripën. Çdo mbrëmje, para se të bini në gjumë, duhet ta pini një gotë jogurt me pak yndyrë.
Me dietë të fasuleve mund të humbni 3 deri në 5 kile për shtatë ditë! Fasulet duhet të jenë të trasha, me sa më pak yndyrë dhe, mundësisht pa qepë të fërguara (mëlmesat mund të shtohen sipas shijes).
Dita e parë
Kafjalli: 1 gotë jogurt pa yndyrë, 1 grishë buke integrale dhe 50 g djathë të freskët
Zamra: 100 g çfarëdo peme
Dreka: 100 g fasule të ziera, perime të ziera sipas dëshirës, apo një sallatë të madhe me perime dhe, në fund, limonadë apo çaj të nxehtë (pa sheqer)
Darka: Njësoj sikur për drekë
Dita e dytë
Kafjalli: 100 g djathë të ri, kafe ose çaj (pa sheqer)
Zamra: 100 g pemë sipas dëshirës
Dreka: 100 g fasule të ziera, perime të ziera sipas dëshirës, apo një sallatë të madhe me perime, 100 g lëng të freskët molle, apo çaj pa sheqer (pa sheqer)
Darka: Njësoj sikur për drekë + 100 g peshk të zier, apo të pjekur
Dita e tretë
Kafjalli: 1 gotë jogurt pa yndyrë apo kefir, 1 grishë buke integrale dhe 50 g djathë të fortë
Zamra: 100 g çfarëdo peme
Dreka: 100 g fasule të ziera, perime të ziera sipas dëshirës, apo sallatë të madhe me perime, 100 g lëng të freskët molle, apo çaj (pa sheqer)
Darka: Njësoj sikur për drekë + 1 gotë lëng domatesh
Dita e katërt
Kafjalli: 100 gramë djathë të ri, çaj ose kafe (pa sheqer)
Zamra: 100 g pemë sipas dëshirës
Dreka: 100 g fasule të zier, sallatë karotash dhe mollash me 1 lugë mjaltë.
Darka: 100 g gjoks pule, të zier, apo të pjekur, 50 g oriz të zier, çaj ose kafe (pa sheqer)
Dita e pestë
Kafjalli: 100 g djathë të ri apo 100 ml jogurt, çaj ose kafe (pa sheqer)
Zamra: 100 g pemë sipas dëshirës
Dreka: 100 g fasule të ziera, perime të ziera, sipas dëshirës, apo sallatë të madhe me perime, 100 g lëng të freskët molle, apo çaj (pa sheqer)
Darka: Njësoj sikur për drekë dhe 2 patate të ziera, apo të pjekura dhe një gotë lëng domatesh
Dita e gjashtë
Kafjalli: 50 g djathë të fortë, 1 grishë buke integrale
Zamra: 1 gotë jogurt pa yndyrë
Dreka: 100 g djathë të freskët, sallatë me perime të ziera, limonadë apo çaj pa sheqer
Darka: 200 g fasule të zier, 150 g pemë sipas dëshirës
Dita e shtatë
Kafjalli: 100 g djathë të freskët, ose 100 ml jogurt, çaj ose kafe (pa sheqer)
Zamra: 100 g pemë sipas dëshirës
Dreka: 100 g fasule të ziera, perime të ziera sipas dëshirës, apo sallatë të madhe perimesh, 100 g lëng të freskët molle, apo çaj (pa sheqer)
Darka: Supë perimesh, 100 g fasule të ziera, 1 gotë limonadë të nxehtë.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi