Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default ...dhe gjoksi ngelet i bukur

prej Tue 17 May 2011 - 1:08
Je ne diete dhe ne lufte te perhershme me peshoren?

Kujdes! Rrezikon te demtosh metabolizmin, por edhe bukurine e gjoksit, duke kercenuar elasticitetin dhe tonifikimin. Perpiqu te dobesohesh gradualisht per ti dhene kohe lekures qe te mesohet me dimensionet e reja, me diete te balancuar, te pasur me ushqime, te cilat duke konsumuar me rregull, stimulojne ne menyre natyrale rigjenerimin e shtresave te lekures. Ndiq keshillat e duhura.

1- Shmang dietat drastike


Rri sa me larg dietave drastike ose te c'ekuilibruara, qe provokojne nje "boshatisje" te shpejt te shtresave te lekures, nje renie prej 1 kg ne jane eshte ritmi i duhur per te shmangur demet dhe per ti dhene kohe lekures qe te modelohet sipas formave te reja.

2- Me mire peshk sesa mish

Per tu dobesuar pa prishur tonifikimin e lekures, ne menyne e perditshme leri me shume hapsira peshkut sesa mishit. Fale acidive yndyrore Omega 3, thelbesore per te permiresuar eficencen e membranave qelizore qe permban peshku, pengohet humbjen e elasticitetit.

3- Sa me shume fruta dhe perime

Konsumo me shumeci fruta dhe perime, sidomos ato me lekure portokalli ose jeshile. Jane te pasura me substanca qe rigjallerojne qelizat. Betakaroteni qe pembajne transformohet ne organizem ne vitaminen A.
...dhe gjoksi ngelet i bukur Images
4- Konsumoni drithra integrale

Ha cdo dite drithera integrale dhe shto neper pjatanca apo sallata fara susami, qe jane te pasura me vitamine E, me veprim antimoshe dhe qe stimulojne elasticitetin.

5- Ushqehu me substanca natyrale


Nese do te pasurosh ushqimin me substanca natyrale, mund te te vijne ne ndihme vajrat e peshkut dhe te ullirit.

6- Nese pi duhan...

...ose jeton ne nje qytet te ndotur, duhet te shtosh dozen e vitamines C. Duke konsumuar sa me shume kivi, mjedra, spinaq, agrume, luleshtrydhe, speca dhe rukola...ikub.al


...dhe gjoksi ngelet i bukur Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi