Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Ak-47
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 13657
<b>Hobi</b> Hobi : Cdo gje
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/02/2011

default Bibla e Djallit

Wed 22 Jun 2011 - 15:32
Bibla e Djallit Codex_11
Në Bibliotekën Kombëtare të Suedisë është një libër i veçantë dhe legjendarë. Me lartësi 92 cm dhe me një peshë prej 75 kg, është konsideruar si dorëshkrimi më i madh deri më tani.

I konsideruar si çudia e 8-të e botës mesjetare, madhësia e tij i dha emrin Codex Gigas (Dorëshkrimi Gjigand), por është i njohur edhe me një emër më shumë misterioz: Bibla e djallit.

I krijuar në fillim të shekullit të trembëdhjetë në Podlazice në manastirin Bohemi (sot Republika Çeke), Kodiku gjigand është i përbërë nga 312 faqe pergamenë.

Ai përmban tekste të ndryshme të shkruara në gjuhën latine nga e cila mund të gjeni Dhjatën e Vjetër dhe të Re, dokumente historike si kronika e Kosmas-it, formula të ndryshme, thirrje gjatë ritualeve të ndryshme dhe një kalendar nekrologjikë.


Bibla e Djallit Codexgigas
Në fillim të shekullit të 13-të, një libër erdhi në jete që mistifiikon botën letrare dhe teologjike për ate periudhe. Nuk dihet shumë në lidhje me këtë dorëshkrim të quajtur gigas Codex ose bibla e djallit (Gjigandi Book). Shumë legjenda dhe mite janë thurur rreth origjinës së tij.

Ky libër ka krijuar kaq shumë enigma qe jane tejet tronditëse. Shumë pamje dhe përmbajtja e Kodeksit,janë aq misterioze sa qe mendohet se eshte i vështirë krijimi i tij. Ai nga mynyra e konceptimit dhe kohes se shkruarjes, konsiderohet si Wonder i 8 i Botës.

Gigas Codex është dorëshkrimi mesjetar më i madhe ne botë. Lidhur brenda një lëkure,i mbuluar me kapak prej druri, zbukuruar me metal, libri gjigant është 92 cm (36.2in.)i gjatë, 50 cm (19.7in.) i gjerë dhe 22 cm (8.6in.) i trashë.

Orgjinali ne fillim përmbante 320 faqe, por 8 faqe u hoqën nga duar te panjohur për arsye të panjohura. Pesha arrin deri ne 165 paund,e pabesueshme dhe eshte i lemuar.160 fletet e shkrimit jane krijuar nga lekure te lemuara vici ose gomari.

Por kush e ka shkruajtur këtë libër Gijigand misterioz,te quajtur Bibla e Djallit? Besohet të ketë origjinën nga manastiri benediktian i Podlažice në Bohemi në atë që tani quhet Republika Çeke.Ky liber i atribuohet një murgu te vetmuar e të njohur me emrin Herman,sipas disa të dhënave në fund te kodikut në vitin 1229

Legjenda tregon qe Hermani,nje njeri i mirë,ishte një murg i vjeter i cili theu premtimet e manastirit te tij .Si dënim, u vendos qe Hermani të murosej i gjallë në muret e manastirit.

Në një përpjekje për ta lehtesuar denimin ndaj tij ,Hermani u zotua për të krijuar një libër që të ngrej ne ''qiell'' vlerat reale te manastirit për të gjithë kohën qe kishte ekzistuar ky manastir.Libri do te përmbante të gjitha njohuritë njerzore. Ai premtoi për ta përfunduar këtë libër brenda një nate.

Hermani ishte i vendosur në lidhje me premtimin e tij, por sa me shume qe afrohej ora e magjishme,ai bindej se qëllimi i tij ishte i paarritshëm. Në vend qe ti lutej Perëndisë për mëshirë si një murg i mirë, ai i bëri një lutje jo me perendise por .... Satanait.

Sigurisht duke qenë se shoqeria me Djallin ishte e këndshëme ,atehere Satani se bashku me Hermanin e kane përfunduar librin brenda kohes se premtuar,pra gjate nje nate, dhe Herman tregoi mirënjohjen e tij duke e shtuar si ilustrim ne faqet e librit famëkeqin, Djallin vetë.

Sigurisht,i pushtuar nga Djalli, Herman i varfër,u detyrua më pas për të shtuar një sërë parashikimesh ekzorciste në Codex ,orvatje kjo për të larguar shpirtin e keq nga vetja e tij.

Sigurisht qe legjendat kane dhe shume gjera per te qeshur. Duket se legjenda për Hermanin qe bëri një pakt me djallin është shume e mundshme te jete një përkthim i gabuar i fjalëve, e cila në vend se të thotë,Hermani zgjedhi të jetojnë një jetë të vetmuar,thuhet se do te murosej i gjalle.

Megjithatë, shume ekspertë kanë analizuar librin, ai nuk duket të ketë qenë shkruar tërësisht brenda nje nate, dhe është përtej besimit se ndoshta Herman është autorizuar për të shkruar Codex si një formë e dënimit.

Por sigurisht, hartimi i ketij libri mori kohe më shumë se një natë. Dijetarët vlerësojnë se libri do të kishte marrë një minimum prej 25-30 vjet për tu përfunduar, duke përfshirë kohën e marre për berjen e faqeve, shkruarjen e tekstit, dhe plotësimin e vizatimeve iluminante ne faqet e tij.


<br>Per te gjith shqiptaret qe ne SHQIPERI jetoni
fuck all ju qe kombesin nderroni
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi