Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Tortura  Empty Tortura

Sun 3 Jul 2011 - 14:04
Për shumë duket se tortura është një sërë e teknikave të larguara në një të kaluar të largët. Marrja e një rrëfimi pa metodat moderne të hetimit, të tilla si ADN poligrafike, dhe analiza e skena e një krimi ka ndihmuar për të sjellë metoda të ngathët dhe e dhimbshme e torturës në të kaluarën, duke krijuar një imazh të racës njerëzore, që ka asgjë ndryshe.
Në ditët e sotme duket se bota e civilizuar nuk ka më nevojë për metoda në mënyrë mizore. Shkenca është një mbështetje themelore për hetim, ne kemi satelitë që mund të studioj në lëvizjet e armikut, analiza kimike që ne japim identitetin e saktë të një, teknika të sofistikuara kriminale për të marrë një rrëfim të sinqertë, pa nënshtruar të dyshuarin për një seri të praktikat që kanë pak të njeriut.
Megjithatë, tortura është ende gjerësisht të përdorura, veçanërisht në ushtri. Kur ne dëgjojmë për "waterboarding" ose "bombardimet shqisore" për të burgosurit e luftës nuk janë bërë më shumë për të dhënë emrat e të metodave të sofistikuara të cilat nuk janë të njeriut në të gjitha, por janë në të gjitha aspektet tortura teknikat.
Gjatë fishkur, e cila qëndron për "Rezistenca Survival, Shmangiet, dhe Escape", ushtarët amerikanë dhe britanikë janë të trajnuar për të përdorur "praktikat e joortodokse" për të marrë rrëfime nga të burgosurit. Teknikat e mësim në fishkur, për shumë njerëz, vetëm për të vendosur një prej metodave për nxjerrjen e rrefimit, në fund justifikon mjetin. Për të tjerët në çdo mënyrë shkelin Konventën e Gjenevës, në fakt duke e bërë tortura metodat.

Një udhëzues praktik për metodat e torturës është e kodifikuar në KUBARK (KUBARK kundërinteligjencës Interrogation), një manual mbi teknikat e marrjes në pyetje të përdorura nga ana e CIA-s. Mbahen sekret nga 1963 deri më 1997, NSA ka bërë publike pas një Freedom of Information Act, së bashku me një përdorues tjetër, e Burimeve Njerëzore Shfrytëzimi Manuali i, në bazë të KUBARK
KUBARK mund ta gjeni edhe ne web http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB27/01-02.htm


Cilat janë këto metoda? Më të zakonshme janë:


IZOLIMI
Izolimi ka dëshmuar një metodë e shkëlqyer e torturës për të "thyer" një qenie njerëzore. Me përvojë në shumë burgje, izolim është shpesh një armë e mirë për të reduktuar në pafuqi individëve sociale, duke i lënë ata të vetëm me veten e tyre për periudha kohore apo më të gjatë.
KUBARK raportet me përvojën e hulumtuesit shumë polare, të cilët janë raportuar si izolimi, është një faktor i stres ekstrem për individin, dhe në shumë raste se ishte shkaku i sulmeve panik dhe fobitë. Simptomet kryesore të izolimit të bestytnisë, dashuri të skajshme për qeniet e tjera të gjalla, duke i menduar si objektet e pajetë të gjallë, dhe halucinacione.

DHIMBJA

Dhimbja është forma më e vjetër e njohur e torturës. Shumë njerëz nënvlerësojnë pragun e dhimbje që mund të mbështesin, dhe pasi të keni arritur në pikën e thyer do të bëjë asgjë për t'i dhënë fund agoni. Pragun dhimbje mund të rritet në arsye psikologjike, të tilla si motivimi, por është pothuajse i njëjtë për të gjitha qeniet njerëzore.
KUBARK megjithatë, shpjegon se si dhimbja nuk është një nga metodat më të mira të torturës: motivimet e tyre psikologjike të individit do të jetë pika e dobët e kësaj teknike. Ajo gjithashtu mund të japin rrëfimet e rreme kur dhimbja ka qenë shumë intensive ose të zgjatur.



PRIVIMI i Gjumit
Ka një bollëk të studimeve shkencore në privimi nga gjumi dhe shpresën se ajo mund të jetë shkatërruese në psikikën e njeriut. Gjumi është një element që kontribuon në stabilitetin tonë mendor, dhe të privojnë një individ për të tjerët nuk bën asgjë, por të marrin atë deri në pikën e thyer, shumë-shqisore të shkaktoj halucinacione dhe psikoza e një natyre tjetër.
KUBARK parashikon se, pas një periudhe e torturës nëpër privimi nga gjumi, i burgosuri është bërë për të pushuar, dhe pastaj do të vazhdojë me marrjen në pyetje. Shqetësimi i vetëm që ata të mund të kthehet në një shtet të privimi nga gjumi është e mjaftueshme për të folur për askënd.

Menachem Filloni, ish-Kryeministri i Izraelit, ishte një i burgosur i KGB-së, dhe ka vuajtur ky lloj i torturës. Duke folur për përvojën e tij përfshin:

. "Në mendjen e të burgosurit në pyetje, fillon të ketë konfuzion mendjen e tij është i lodhur, këmbët e mia janë të paqëndrueshme, dhe ka vetëm një dëshirë: të fle ... Çdokush që ka përjetuar këtë torturë e di se as uria dhe etja janë të krahasueshme me këtë "

Për të siguruar një shembull ilustrues të asaj që mund të çojë në gjumë, Mjekësore Graduate School Singapor kryer një eksperiment për të parë se si precezione vizuale një personi të privuar nga gjumi mund të ndikojë në rezultatet. Truri është ndryshuar në aftësinë e saj për të bërë kuptim të asaj që është e perceptuar me anë të syve, ajo mund të krijojë edhe të rreme rezultat kujtimet e eksperiencave hallucinatory ose keqkuptime shqisore, dhe eventualisht mund të çojë në çmenduri.


privimit ndijor

Privimit ndijor është që të privojnë një të burgosuri të çdo nxitje që vjen nga nën banesë feudali, izolim të plotë nga bota e jashtme.
Si shkruar tashmë në një tjetër post për heqjes së senseve, janë të nevojshme vetëm 15 minuta për të filluar të përjetojnë halucinacione, sulme paniku, paranojë. Disa orë e privimit ndijor është e barabartë me muaj e robërisë në një qelizë normale ..
Në Universitetin McGill, Instituti Kombëtar i Shëndetit Mendor, u kryen disa eksperimente për privimit ndijor, duke treguar se kjo teknikë e torturës në një kohë shumë të shkurtër mund të ndryshojnë psikologjinë e një individi dhe jashtëzakonisht i epshëm.


poshtërim seksual
Poshtërim seksual është i bazuar në bindjet dhe pikëpamjet e të burgosurit, dhe ndryshon në bazë të gjinisë. Për shembull, një katolike individ mund të jetë një kundërshtar i fortë i "homoseksualiteti, të cilat janë një mënyrë për të bërë një viktimë e abuzimit të drejtuara drejt atij lloji të seksualitetit.
I burgosuri mund të jetë e detyruar që të veshin të brendshme për femra të fsheh veten e tij si një grua, apo të bëjë valle xhiro para 'hetues, në një seri të abuzimit psikologjik, dhe nganjëherë fizike, duke çuar atë deri në pikën thyer.
Një shembull klasik i poshtërimit seksual është në Fahim Ansari, të akuzuar për masakrën e Mumbai, i cili ka qenë i nënshtrohet torturës, nga një agjent i një gruaje seksual 's FBI janë plagosur në organet gjenitale dhe pjesë të tjera të trupit. Raste të tjera ka ndodhur në poshtërimin seksual të Abu Graib burg, me përdhunime, goditjet elektrike dhe abuzimin seksual të çdo lloji.

I ftohti extrem

Metoda e Torturës që duket të jetë preferuar nga qeveria kineze, dhe në të cilën ka shumë eksperimente të kaluar në subjekte të njeriut të kryer nga mendjet e sëmurë si dhe Shiro Ishii Mengele.
I burgosuri është lagur me ujë të ftohtë dhe u largua jashtë, apo në një qelizë unheated pa dritare në dritare. Të tjerët janë të detyruar për të kandiduar në dëborë veshur të brendshme vetëm, por të tjerët duhet të fle në terren në të ftohtë unheated në dimër. Unë ju lë të imagjinoni nëse metodë punon apo jo.



Phobias DHE KËRCËNIMET

Metoda e parë përdor phobias e torturës për të thyer mendjen e të burgosurit. Disa njerëz kanë një fobi të tillë për spiders: në këtë rast mund të lihen për orë të tëra në një dhomë plot me merimangat, vetëm të merren në pyetje.
Frikën e kthimit në atë qelizë do të bëjë që të burgosurit të jenë më të qetë dhe përgjigje të gjitha pyetjet e shtruara të tij.
Ka edhe kërcënime në individë me një prag të ulët e dhimbje, kërcënim për të shkaktuar dhimbje është e padurueshme, ndonjëherë më pak të durueshëm dhe efektive dhimbje vetë.
Për një strategji efektive të torturës, KUBARK sugjeron psikologjinë më të thellë e të burgosurit në mënyrë efektive të levave frikën e saj më të thellë, dhe për të zbuluar pragun përtej të cilit dhimbje ajo nuk mund të rezistojë.


konvikt ujit
Qeveria e SHBA ka konfirmuar kohët e fundit përdorimi i konviktit të ujit si një mjet për të marrë rrëfimet. Në thelb ajo është një "po mbytet kontrolluar" të të burgosurit dhe të ujit të derdhur mbi fytyrën e tij, simulimin e mbytja. Disa oficerë të CIA-s i janë dorëzuar vullnetarisht në ujë të konviktit të provoni eksperienca, në gjendje për t'i rezistuar për më shumë se 14 sekonda.
Gazetari Julia Leyton përshkruar në detaje mënyrën:

"Mbytja(koken poshte edhe nje cope siper ne fytyre i hidhet ne fytyre uje pa pushim, nuk ka kohe as per frymemarje) ujë është bërë me vendosjen e një personi në një tryezë me shtyu kokën e tij në fund shumë dhe këmbët në krye. Armëve aliazh hetues dhe këmbët e të burgosurit në mënyrë që ai të mos mund të lëvizin, dhe mbulon fytyrën e tij , nganjëherë me pëlhurë, të tjerët me celofan. Pastaj ai fillon të bjerë ujë në fytyrë të të burgosurit, varësisht nga metoda, uji hyn, ose hyn në hundë dhe në gojë të të burgosurit. Por përvoja fizike për të qenë nën valët e ujit duket të jetë e mesme të psikologjike. mendjen e të burgosurit që besohet të jetë në fakt në prag të mbytjes.


MATERIAL I MARRE NGA TE DREJTAT E NJERIUT.(L'ONU)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi