Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Berisha: Shkojmë krenarë drejt 2011-ës Empty Berisha: Shkojmë krenarë drejt 2011-ës

Sat 1 Jan 2011 - 21:31
Kryeministri i vendit, Sali Berisha ka uruar qytetarët shqiptarë në të gjithë botën, me rastin e festës së Vitit të Ri.

Në mesazhin e tij, kryeministri është shprehur se Shqipëria hyn në vitin 2011 krenare pasi gjatë vitit që po lëmë pas ka realizuar një sërë arritjesh të rëndësishme.

“Ne me punën, përkushtimin dhe reformat tona, sonte festojmë më të lirë dhe më me dinjitet sa kurrë më parë. Kjo, sepse ne arritëm që në vitin 2010 të shembim një mur shekullor izolimi por edhe paragjykimesh që na rrethonte dhe të shndërrojmë në realitet një nga ëndrrat më të bukura të jetës sonë, atë të lëvizjes sonë të lirë dhe dinjitoze në mbarë hapësirën europiane”, ka deklaruar Berisha.

Një tjetër arritje sipas kryeministrit, i cili gjithësesi ka pranuar se gjatë 2010-ës janë verifikuar edhe fatkeqësi, ka qenë rritja ekonomike, e cila bëri të mundur rritjen e rrogave dhe pensioneve.

“Gjatë vitit 2010, me mundin, djersën, iniciativën e lirë dhe reformat tona, arritëm që ekonomia jonë dhe në kohën e krizës së rëndë ekonomike të botës të shënojë rritjen më të lartë në Europë. Në Shqipëri gjatë këtij viti, të ardhurat buxhetore u rriten me 8,5%, eksportet me mbi 50%, pra më shumë se kudo tjetër në botë, deficiti buxhetor dhe inflacioni ishin rreth 3%, pra, ndër më të ulëtat e kontinentit. Mbi të gjitha rritja ekonomike bëri të mundur që qeveria shqiptare të realizojë rritjen më të madhe të rrogave, pensioneve në Europë, ndërkohë që shumica e vendeve të tjera për shkak të krizës i uli ndjeshëm ato”, është shprehur Berisha, duke e mbyllur mesazhin me një urim për ëndrrën evropiane.

“Uroj shumë gëzime, mbarësi, shpresë dhe lumturi për të gjithë ju dhe shqiptarët kudo që janë. Uroj arritje të tjera të mëdha në ndërtimin e Shqipërisë europiane”, ka shtuar ai.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi