Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Makina Nano e larë në 80 kg argjend, më e shtrenjta në botë Empty Makina Nano e larë në 80 kg argjend, më e shtrenjta në botë

Wed 21 Sep 2011 - 14:48
Makina Nano e larë në 80 kg argjend, më e shtrenjta në botë Nano_makina-300x226Tre vjet pasi hodhi në treg makinën më të lirë në botë – modelin “Nano”, kompania indiane e automobilave “Tata”, një kopje të kësaj makine e bëri më të shtrenjtën në botë. Me rastin e pesë mijë viteve traditë të përpunimit të arit në vend, 30 argjendarë indian, me kërkesë të kreut të kompanisë, Ratan Tata vendosën që aftësitë e tyre t’i demonstrojnë në përpunimin e një “bizhuterie” të pazakontë.
Makinën “Nano” është larë me 80 kilogram ar prej 22 karatësh dhe 15 kg argjend. Nuk munguan as gurët e çmuar – u vendosën më shumë se 10 mijë copë të tillë. Kështu makina “Nano” e cila mezi kushtonte 2 500 dollarë, u shndërrua në një mrekulli me vlerë, në më shumë se 4 milion e gjysmë dollarë, citon Alsat-m. Krerët e kompanisë njoftuan se makina nuk është për shitje, ndërsa publiku kuriozë në 6 muajt e ardhshëm do të mund ta shohë këtë makinë në hapësirat e kompanisë “Tata” në Mumbai.LAJMI I FUNDIT
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi