Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Pse duhen larë sytjenat çdo dy ditë!

prej Sat 7 Feb 2015 - 22:09
Pse duhen larë sytjenat çdo dy ditë! Sytiena-480x319
Pasi t’i keni larë dy herë sytjenat duhet patjetër t’i hidhni për t’i larë ato.

Dy herë nuk duket shumë, por mund të jetë e dëmshme.

“Pjesa rreth krahëve dhe sqetullat janë të nxehta dhe prodhojnë shumë djersë. Në këto zona ka shumë bakterie dhe mund të shkaktojnë disa sëmundje. T’i lash pas dy ose tre përdorimesh do të ishte ideale”, tha studiuesja Kelly Dunmore.

Por Dunmore thotë se duhet evituar larja me lavatriçe pasi i humbet elasticitetin dhe njëkohësisht i shkurton ato, ose ndryshe “mbledh”.

Mjekja sugjeron larjen me dorë pasi nuk i dëmton ato dhe njëkohësisht këshillon tharjen në temperaturë normale pasi ngrohëset e ndryshme e dëmtojnë atë.

Të njëjtën këshillë Dunmore e jep edhe për pizhamat duke thënë se ato transmetojnë mijëra bakterie dhe duhen larë sa më shpesh, minimumi njëherë në javë.


Pse duhen larë sytjenat çdo dy ditë! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi