Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Teoria e Relativitetit, Albert Einstein gaboi ?! Empty Teoria e Relativitetit, Albert Einstein gaboi ?!

Sat 24 Sep 2011 - 15:49
Teoria e Relativitetit, Albert Einstein gaboi ?! Shpejtesia-e-drites-300x187Përbën një ndër të dhënat më të rëndësishme të fizikës por mbrëmë është aluduar se teoria e relativitetit e të famshmit Einstein mund të jetë e gabuar. Bota e shkencës është tronditur kur një grup shkencëtarësh dhe fizikanësh të laboratorit më të madh në botë kanë deklaruar se kanë regjistruar grimca subatomike të lëvizin më shpejt se sa shpejtësia e dritës çka nga Einstein ishte konsideruar diçka e pamundur. Nëse një konstatim i tillë do të vërtetohet atëherë jo vetëm do të vërë në dyshim teorinë e Einstein por edhe do të ndryshojë mënyrën se si shpjegohen shumë fenomene fizike. Teoria e Einstein e prezantuar në vitin 1905 pohonte se asgjë në univers nuk mund të lëvizë më shpejt se sa drita në vakuum. Por kërkuesit në laboratorin e CERN në afërsi të Gjenevës thonë se kanë regjistruar neutrinot që lëvizin me 299,792 kilometra për sekondë. Shkencëtarët amerikane dhe japonezë kanë marrë përsipër të bëjnë verifikimet përpara se të konsiderohet diçka e tillë si një zbulim i ri.Lajmi i fundit
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi