Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Nese gruaja komandon, pastaj ben pak seks Empty Nese gruaja komandon, pastaj ben pak seks

Sat 24 Sep 2011 - 23:50
Nese gruaja komandon, pastaj ben pak seks Images
Per femrat që duan të jenë autoritare në një marrëdhënie, ka ndikime negative ne çeshtjet intime

Gra të forta? Bashkëshorte që bëjnë ligjin në jetën në çift? Kanë dëshirë të komandojnë? Atëherë rreziku është që të vuajnë në shtrat.... Sipas një kërkimi të “Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health" në Baltimora”, femrat që duan të jenë protagoniste në një marrëdhënie, më pas bëjnë më pak seks.

Po ku kanë konkretisht gratë kujdes dhe vëmendje në ndarjen e vendimeve me partnerin? Në buxhetin mujor dhe të përdithshëm, shpenzimin ushqimor, vizitat te miqtë dhe menaxhim e takimeve mjekësore. Studimi është bazuar në një situatë të vërejtur në Afrikë. Studiuesit ka shikuar me vëmendje gratë në 6 vende afrikane, ku rolet janë qartësisht të caktuara: ose ndihmojnë plotësisht shtëpinë, ose marrin vete vendimet me të cilat duhet të bie dakord edhe burri. Studimi ka vërejtur vendimmarrjen dhe e ka krahasuar me llogarinë e raporteve seksuale. Si përfundim është vënë re që ka një lidhje të qartë midis atyre që marrin kontrollin dhe sasisë së seksit që bëjnë.

Arsyeja? Mund të jetë invazioni i hapësirës bashkëshortore, që dëshpëron partnerin, duke e bërë të mbyllet në vetvete. Ose mund të jetë një farë zgjedhjeje e vetë gruas. Kërkuesit e Universiteti të Baltimoras thonë se femrat duhet të marrin kontrollin në dhomën e gjumit, duke mbrojtur të drejtat e tyre seksuale. Gjithsesi mund të thuhet se sa më shumë gruaja vendos vetë, aq më pak seks bën.ikub.al


Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi