Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Njenja e turpit mund të tregojë që ju jeni 'pro-social'. Empty Njenja e turpit mund të tregojë që ju jeni 'pro-social'.

Thu 3 Nov 2011 - 17:22
Do tju duket pak e habitshme por në fakt ndjenja e Turpit mund tju jete nje ndihmë më shumë se sa një bllokim, në aspektin social. - sipas një studimi.Emocioni i Turpit mund të jetë i lidhur me të qenurit "prosocial," ose te fokusuar për të ndihmuar të tjerët, sipas hulumtueseve.Ata kërkuan ne më shumë se 1.000 pjesëmarrës për të kujtuar momentet e turpshme, ndërsa ishin duke i filmuar ata.Ata që treguan nivele të larta të turpit apo sikletit në video shënuan rezultatet më të larta në testet në te cilat matet tendenca e tyre për të përfituar nga të tjerët.Kur të tjerët shikuan videon me subjektet ne fjalë, ata thanë se pjesëmarrësit dukeshin më shume si "te besueshëm "dhe" bujare", - raporton Discovery.

Ky grup i dytë dha gjithashtu nje feedback pozitive për njerëzit që dukeshin si te zënë ngushtë (si ajo ne figure).

Studimet e meparshme sugjeronin se emocioni i turpit funksionon si një mënyrë e pranimit nga ana juaj kur thyeni një kod të sjelljes sociale, ndersa studimi i tanishem mund të tregojë që ju vrisni mendjen për opinionet e atyre që ju jane përreth.

(RevistaShtypi.al)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi