Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
jeta.17
jeta.17
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 400
<b>Hobi</b> Hobi : lEXIMI
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : KOSOV
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2011

Si duket fëmijët autistë kanë shumë më tepër qeliza të trurit Empty Si duket fëmijët autistë kanë shumë më tepër qeliza të trurit

Wed 30 Nov 2011 - 18:24
Studimi i ri i kryer në SHBA ka treguar që truri i fëmijëve autistë ka shumë më shumë neurone në korteksin parafrontal se sa truri i fëmijëve, të cilët nuk kanë disa nga çrregullimet e spektrit autist.
Është treguar që fëmijët autistë kanë 79 për qind më shumë neurone në korteksin dorzolateral parafrontal dhe 29 për qind më shumë neurone në korteksin prefrontal mezial. Kështu fëmijët e zhvilluar normalisht kanë 1,16 miliardë neurone në korteksin parafrontal, ndërsa fëmijët autistë 1,94 miliardë neurone.

Korteksi parafrontal është përgjegjës për më shumë funksione kognitive dhe ekzekutive, dhe kështu korteksi parafrontal dorzolateral është përgjegjës për funksione ekzekutive, si planifikimi dhe të menduarit, ndërsa korteksi mezial parafrontal është përgjegjës edhe për sjellje sociale dhe emocionet.

Për shkencëtarët mbetet çështje e hapur se si vjen deri te krijimi i më shumë neuroneve tek fëmijët autistë.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi