Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

“Guinness” shpall gruan rekord me te vogel ne bote Empty “Guinness” shpall gruan rekord me te vogel ne bote

Fri 16 Dec 2011 - 14:53
Jyoti Amge eshte 18 vjec dhe ka nje gjatesi prej rreth 70 cm“Guinness” shpall gruan rekord me te vogel ne bote Images

Komisioni i rekordeve “Guinness” e ka dhënë më në fund përgjigjen: Jyoti Amge është gruaja më e vogël e botës. Ajo ka lindur në zonën e Nagpur në Indi, më 16 dhjetor 1993 dhe është e infektuar nga një formë e veçantë nanizmi, që njihet si “achondroplasi” dhe e ka dënuar të qëndrojë në dimensionet e një fëmije 1 vjeç, përveçse e ka detyruar të bëjë një jetë nën vëzhgimin e vazhdueshëm mjekësor.

Ajo është rreth 70 cm e gjatë dhe mezi priste të hynte në librin e rekordeve. “Tani jam një grua dhe doja shumë të zgjidhesha si më e vogla në botë. Kjo ishte ëndrra ime dhe ndihem shumë e kënaqur”. Ajo, përveç shtatlartësisë së saj, është e famshme edhe për disa role në filmat e Bollyëood. “Dua të bëj të lumtur njerëzit – thotë në lidhje me kinemanë -, por nga ana tjetër dëshiroj edhe të trajtohem si të gjitha të tjerat”. (Guinness World Record)
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi