Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Si do të duket shpërthimi i Diellit tonë Empty Si do të duket shpërthimi i Diellit tonë

Tue 3 Jan 2012 - 19:57
Si do të duket shpërthimi i Diellit tonë Si_do_te_duket_shperthimi_i_diSipas profesionistit, i njëjtë është edhe vizioni që do të ofrojë Dielli ynë kur të vdesë, diçka që sipas llogarive të shkencëtarëve do të ndodhë pas 4-5 miliardë vitesh.Një fotograf i hapësirës, Bill Snyder, publikoi imazhet e rralla të shpërthimit të një ylli të quajtur Dumbbell Nebula.Sipas profesionistit, i njëjtë është edhe vizioni që do të ofrojë Dielli ynë kur të vdesë, diçka që sipas llogarive të shkencëtarëve do të ndodhë pas 4-5 miliardë vitesh.

”I gjithë gazi në zgjerim dhe pluhuri që duken në fotografi është ndodhur brenda yllit në shpërthim”, shpjegoi Synder. “Një re e madhe gazi rrethoi yllin, përpara se ai të shpërthente. Dumbbell Nebula është përafërsisht 1 360 vite dritë larg Tokës. Shpërthimi është lehtësisht i dallueshëm edhe nga teleskopët amatorë”.

Për herë të parë, shuarja e yllit u evidentua në vitin 1764, nga astronomi Charles Messier. Sipas vlerësimeve të ekspertëve, procesi i shuarjes dhe shpërthimit të mëpasshëm të yllit ka nisur 3-50 mijë vjet më parë.

Reja e pluhurit dhe gazit që ka mbuluar yllin është më e madhe se sa distance midis Diellit tonë dhe yllit më të afërt me Tokën, rreth 4,5 vjet dritë larg.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi