Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Çfarë tipi jeni Empty Çfarë tipi jeni

Sun 5 Feb 2012 - 22:53
Dallohen disa tipa të xhelozisë dhe secilin prej tyre e drejton stili i veçantë i sjelljes dhe reaksionit.Xhelozi e bindshme: Është ai person që përpiqet t’ia shprehë partnerit të vet me fjalë tej mase se sjellja e saj i shkakton vuajtje dhe kështu e detyron të bëjë sjellje të vrazhda ndaj të gjithëve ose ndaj ndonjë konkurrenti të veçantë.Me këtë mënyrë të të sjellit inspirohet në situatë të xhelozisë romantike. Xhelozi në ikje: Është i prirë për reaksione efektive, p.sh., ndarja e papritur nga partneri, shpesh me grimasa e shamatë, pas ndonjë episodi që do ta ketë lemerisur.Një variant ca më i zbutur është ikja nga banesa e përbashkët për të menduar pak, ose dalja me dikë tjetër që të shprehet pavarësia personale. Xhelozi që kërcënon: Ky tip menjëherë i tregon manitë e veta negative. Ai kërkon me dhunë (si p.sh. nuk do të shpie në vallëzim).Në thelb, agresiviteti verbal është i drejtuar drejt objektit dashuror, por mund të ketë për objekt edhe rivalin, e vërtetin ose të trilluarin. Rivali është shpesh gjë e kureshtjes së pakufi dhe shkaku i tij ai shpesh krijon pyetje të natyrës si: “E për çka ai është më i mirë se unë?” Xhelozi që sulmon: Ky tip është më tiranizuesi dhe për fat më i rralli.
Bëhet fjalë për tipin, kufirin e të cilit kalohet tejet kërcënimit verbal, shprehet përmes skenash të potershme, ulërimash, thyerjeve të gjerave, shuplakave të përcjella dhe me lëndime. Në këtë rast shkalla e tërbimit nuk është tregues i peshës së kundërvajtjes.
Ky tip i xhelozuesit është më afër fushës patologjike sesa ndjenjave normale. Në të tilla raste edhe gjurma më e vogël e dyshimit mund të nxisë një mori të reaksioneve të pafrenueshme. Ata që nuk ndjenjë xhelozi: Ai ose ajo që nuk e njohin xhelozinë shpesh arrijnë të tërbojnë partnerët më shumë se xhelozuesit më të vrazhdë.
Nëse është e vërtetë që xhelozia është për gjykim edhe mungesa e xhelozisë në dashuri është e denjë për përbuzje. Për atë që është i dashuruar, e keqja më e madhe që mund të ndodhë është indiferenca.


Lexo me shume: Çfarë tipi jeni | Sekrete Bukurie http://www.sekretebukurie.com/cfare-tipi-jeni/#ixzz1lXxq4n5t


Edituar për herë të fundit nga AnGeLiC në Sun 6 Oct 2013 - 14:38, edituar 1 herë gjithsej
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Çfarë tipi jeni Empty Re: Çfarë tipi jeni

Mon 6 Feb 2012 - 9:46
une jam tip hummorist ....xhelozia rrin menjane
Arvi
Arvi
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Postime</b> Postime : 2626
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/01/2012

Çfarë tipi jeni Empty Re: Çfarë tipi jeni

Mon 6 Feb 2012 - 23:52
jam tip avangard...me kambio automatike.... Çfarë tipi jeni 1698836746 Çfarë tipi jeni 1698836746 Çfarë tipi jeni 1698836746
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

Çfarë tipi jeni Empty Re: Çfarë tipi jeni

Mon 6 Feb 2012 - 23:56
tip grepi .. po te hyni ,,zor me dale me Çfarë tipi jeni 1698836746 Çfarë tipi jeni 1698836746
W0rld
W0rld
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 570
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika,leximi&stervitja
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Your Dreams!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/04/2013

Çfarë tipi jeni Empty Re: Çfarë tipi jeni

Sun 6 Oct 2013 - 13:01
Jam nje njeri qe ua kuptoj vleren njerezve..
Une jam tip i qete pergjithesisht, mundohem te jem shume korrekt me te gjithe, respektoj ata qe e meritojne respektin tim dhe ata qe me respektojne. Nuk jam tip qe fus hundet ngado dhe adoptohem shpejt me cdo njeri.

Difekti im me i madh eshte se dashuroj marrezisht dhe urrej verberisht.
Marin
Marin
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 83
<b>Postime</b> Postime : 23043
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku neper bote
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/01/2010

Çfarë tipi jeni Empty Re: Çfarë tipi jeni

Sun 6 Oct 2013 - 13:05
tip qe nxehem shpejt ama me bien me shpejt nervat
Sponsored content

Çfarë tipi jeni Empty Re: Çfarë tipi jeni

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi