Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Anonymous sulmojnë faqen e CIA Empty Anonymous sulmojnë faqen e CIA

Sat 11 Feb 2012 - 9:49
Anonymous sulmojnë faqen e CIA 51244New York – Hacker-at e Anonymous nuk ndalen përpara asgjëje, ditën e djeshme kanë sulmuar faqen zyrtare të CIA. Grupi i hackera-ve i njohur me emrin Anonymous ka nxjerrë një lajmërim në Twitter “CIA Tango Down” ndërsa site i CIA ishte nxjerrë jashtë funksioni për mëse një orë.
Me këtë shprehje forcat speciale amerikane tregojnë eliminimin e një objektivi, kështu që në këtë rast Anonymous ka marrë përsipër aksionin kundër CIA.

Sulmi në të vërtetë është vetëm i fundit i një serie, të kryer nga grupi i hacker-ave. Para disa ditësh Anonymous ka nisur një ofensivë kundër Ministrisë së Drejtësisë amerikane, zyrën e të drejtës së autorit, dhe site e prodhuesve më të mëdhenj kinematografik e muzikor në SHBA. Operacioni ishte një masë ndëshkuese për mbylljen e site Megaupload nga ana e Ministrisë së Drejtësisë së SHBA.

Sulmi vjen njëkohësisht edhe pak ditë pasi ushtari Brad Manning, ka dalë në një gjyq ushtarak i akuzuar për vjedhjen e sekreteve, të publikuara më vonë nga Wikileaks.

Teknika e përdorur edhe në këtë rast është ajo e quajtur DDos, (distribuited denial of service) kundër së cilës viktimat nuk mund të bëjnë gjë, pasi faqja web bombardohet e mbingarkohet nga materiale të dërguara nga hacker-at derisa bllokohet e nuk funksionon më.

Anonymous kanë arritur kohët e fundit gjithashtu që zbulojnë email të cilat tregojnë se Bashar Al Assad përgatitej të tallej me opinionin publik amerikan në intervistën e dhënë para një muaji për gazetaren e njohur Barbara Walters.

(ar.si/BalkanWeb) Anonymous sulmojnë faqen e CIA Spacer
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi