Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Dietat në modë: Top 10 dietat më të përshtatshme të stinave Empty Dietat në modë: Top 10 dietat më të përshtatshme të stinave

Wed 15 Feb 2012 - 2:47
Çdo sezon ka karakterin e vet. Edhe në drejtim të dietës.Ja 10 top dietat më të mira sipas klasifikimit internacional Listverse.Dietë makrobiotike.Baza e kësaj diete janë ushqimet bio, drithërat integrale të parafinuar,bishtajat dhe perimet pa hormone,të cilat janë mbretëria e tavolinës në çdo stinë.Dieta e supës me lakër të bardhë.Kjo dietë është shumë radikale dhe kufizuese e cila përdoret periodikisht, pra lejohet vetëm një here në muaj, gjatë një jave në çdo vakt të përdoret supa me lakër të bardhë ose me lulelakër. Kjo dietë mund përdoret vetëm nga ata njerëz të cilët kanë shumë kurajo, në të kundërt jo.Dieta paleolitike.Bazuar në atë që është marrë në shpellat e paraardhësve tanë që kanë konsumuar më shumë se 10 mijë vjet më parë, ofron një menu në bazë të mishit të kuq, peshk, fruta, rrënjët dhe arra, tërësisht ndalohet kripërat,vajrat, dhe sheqernat të rafinuar.Dieta fruitarian.
Asgjë tjetër veçse fruta, pothuajse në 75% fruta të sezonit të japin fuqi, ul rrezikun e shumë sëmundjeve pasi kanë minerale, proteina,acide yndyrore.
Dieta biblike.
Për të konfirmuar suksesin e stilit të “shënjtë”, kjo dietë është zhvilluar nga Jordian Rubin, duke ndjekur ushqimet e mira dhe të këqija. Do të thoni se cilat janë këto ushqime? Ajo dihet pasi ushqimet e mira janë ato që nuk kanë hormone ( BIO), që nuk kanë shumë kalori por me shumë proteina, ushqimet të cilat kanë përqindjen e yndyrës të ulët. Dhe duke ditur të mirat bëhet bilanci i ushqimeve të këqija.
Dieta Shangri-La.
Hani të gjitha që ju dëshironi sa here të doni: Këtu është dieta për ata që me të vërtetë i pëlqen të hajë. Udhërrëfyesi i parimit të vet është se trupi të rregulloj oreksin deri sa të arrijë një kufi, e quajtur set-point, që mund të ulë konsumin çdo ditë nga 100-400 kalori në ditë.
Dmth në qoftë se është një dietë me 1800 apo 2000 kalori në ditë mund ti ulim 100-400 kalori, kjo do ishte perfekte.
Dieta Fletcherizing.
Kjo dietë dënon ata që nuk përtypin mirë ushqimin.Dr. Horace Fletcher e ka zhvilluar këtë dietë të bazuar në një rregull të vetëm. Përtypeni të paktën ushqimin 32 herë për të lehtësuar kështu metabolizmin si dhe të dobësohesh në mënyrë të shëndetshme.
Dieta Breathariana.
Vetë emri thotë gjithcka: në këtë dietë e vetmja gjë e lejuar është frymarrja…me fjalë të tjera do të thotë sport… pasi të keni ngrënë një shëtitje jashtë nuk do tju bënte dëm.
Dieta e gjumit.
Frymëzuar nga ngjarjet e “Bukuroshes së fjetur në Bretton”, kjo dietë të fton të flesh sa më shumë: E dini përse? Për 2 arsye: 1- gjumi të përmison pamjen e lekurës; 2- kur je duke fjetur nuk mund të hash.
Dieta e krimbit ( verme it.)
E kemi venë këtë diete në fund të klasifikimit pasi është një nga dietat më të çmëndurat të vjeshtës dhe më të pështire. Ta themi thjesht, ju duhet të hanit 1 krimb të veçantë që rritet në zorrë meksikane e futur në një ushqim meksikan që është shpallur i paligjshëm në USA.
Pra e shikoni të dashura femra që në top 10 dietat, tre vëndet e para janë ato dieta që janë më të përshtashme për organizmin dhe shëndetin tonë, prandaj ne kurrë nuk duhet të rrezikojmë jetën dhe shëndetin tonë me disa dieta “vampire”.
Shkruar nga E.Faslli
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi