Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Studimi: Pesimistët, vdesin para optimistëve Empty Studimi: Pesimistët, vdesin para optimistëve

Fri 17 Feb 2012 - 19:44
Mendo pozitivisht, që të jetosh më gjatë. Kjo është këshilla që japin shkencëtarët zviceranë të Universitetit të Zyrihut, të cilët kanë treguar se vetëm ata që thonë se ndjehen mirë dhe e shohin jetën me ngjyra, mund të jetojnë më gjatë. E kundërta në fakt, e asaj që ndodh me ata të cilët ankohen vazhdimisht për jetën e tyre në tërësi, e sidomos për gjendjen e tyre shëndetësore.Kjo sipas tyre, mund të arrijë madje edhe të trefishojë rrezikun e vdekjes.Studimi përkatës, pohon se vetë-vlerësimi, është në fakt si një paralajmërim nëse do të kemi një jetë të gjatë apo jo. Nëse e kemi të lartë atë, do të jetojmë më të gëzuar, pse jo edhe më shumë se të tjerët.Ai shtoi gjithashtu se vetë-vlerësimi ka një vlerë të fortë për cilësinë e jetës sonë.
Në veçanti, studimi, vuri në dukje faktin se rreziku i vdekjes së njerëzve që e konsiderojnë vazhdimisht si "të keqe", gjendjen e tyre shëndetësore, rezulton të jetë 3.3 herë më i lartë se ai i kolegëve të tyre, të cilët e vlerësojnë “shumë mirë” atë.

e.t/NOA
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi