Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Studimi: Stonehenge u ndërtua falë iluzioneve! Empty Studimi: Stonehenge u ndërtua falë iluzioneve!

Sun 19 Feb 2012 - 1:01
Studimi: Stonehenge u ndërtua falë iluzioneve! Stonehenge-1Plani për ndërtimin e Stonehenge u bazua në vizionet apo halucinacionet që shkaktuan tingujt e një flauti në oborr, pretendon një studiues britanik.
Shkencëtari i famshëm anglez, Steve Gouoler, prezantoi teorinë e tij në simpozium të posaçëm të organizuar nga ai dhe kolegët e tij, të cilën ai e mbështet në fenomenin e “Motivi i ndërhyrjes” siç e quan ai. Pra, në ndryshimin/variacionet e zërit, si rezultat i përplasjes së tij me një sërë valësh të ndryshme tingujsh.
“Kjo besojë se ndodhi para 5,000 vjetësh”, thotë shkencëtari duke ju referuar konstruksionit të Stonehenge.
“Nëse ata njerëz, në të kaluarën kërcenin në një rreth, përreth tingujve të dy flauteve në dy oborre, do ndjenin valët më të fuqishme, më të buta dhe më të lehta, të cilat përziheshin me atmosferën”, pohon Gouoler.
“Do të ishte sikur të pranonin vizione nga bota tjetër”, vazhdon ai më tej.
Ata njerëz mundoheshin të kapnin nga ana “arkitekturore” tingujt muzikorë dhe kështu hartuan Stonehenge.
Ndërmjet legjendave të cilat mbulojnë me mister këtë monument, është dhe ai i një kërcimi vajzash të virgjëra, rreth dy oborre me flaut. Vendi i cili përfundoi tragjikisht, pasi vashat e reja u ngurtësuan dhe prej tyre u krijuan gurët e mëdhenj që ne shohim sot, pra gurët e Stonehenge.Studimi: Stonehenge u ndërtua falë iluzioneve! Stonehenge
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi