Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Zhurma e avionëve rrezik vdekje

prej Thu 23 Feb 2012 - 17:17
Zhurma e avionëve rrezik vdekje Download-46-150x150 Duke analizuar informatat e detajuara të mbledhura nga të anketuarit, shkencëtarët ia kanë dalë që ta veçojnë ndikimin eventual të ndotjes së ajrit në paraqitjen e infarktit të zemrës

Të dhënat e mbledhura në Zvicër nga 4,6 milionë njerëz, tregojnë se ekspozimi ndaj zhurmës që shkaktohet nga avionët, lidhet me një rrezik më të lartë për vdekje nga infarkti i zemrës.

Kërkuesit shkencorë nga Universiteti zviceran në Bernë shtojnë se rreziku është parë se është më i madhi te njerëzit që ishin ekspozuar ndaj zhurmës më të madhe të avionëve, si dhe që kishin jetuar më gjatë në vendet me trafik të dendur të aeroplanëve .

Duke analizuar informatat e detajuara të mbledhura nga të anketuarit, shkencëtarët ia kanë dalë që ta veçojnë ndikimin eventual të ndotjes së ajrit në paraqitjen e infarktit të zemrës.

Personat që i ishin nënshtruar një zhurme prej më së paku 60 decibelësh ishte parë se ishin për rreth 30% më shumë të rrezikuar nga vdekja e shkaktuar nga infarkti i zemrës, krahasuar me personat që ishin ekspozuar ndaj një zhurme më të vogël se 45 decibelë, thuhet në revistën shkencore “Epidemiology”.

Në studimet e mëparshme, ekspozimi ndaj zhurmës së avionëve ishte lidhë me një rrezik më të lartë të paraqitjes së shtypjes së lartë të gjakut.Kuriozitete


Zhurma e avionëve rrezik vdekje Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi