Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Kompania Apple mund të 'blejë' Greqinë?!

prej Fri 24 Feb 2012 - 9:31
Kompania Apple mund të 'blejë' Greqinë?! 51673SHBA - “Problemi grek” duket se ka arritur edhe te kompania më e madhe e teknologjisë në botë, Apple.

Siç raporton Bloomberg, Tim Cook, drejtuesi aktual i kompanisë, duke folur në Mbledhjen e Përgjithshme vjetore të Apple tha se duhet të diskutohet për atë se çfarë do të bëhen me 97.6 miliardë dollarë, fonde rezervë.

Në të vërtetë, Cook "rrëfeu" se paratë që ka aktualisht kompania, janë shumë më tepër sesa ka nevojë për të vepruar dhe për t’u zgjeruar.

“Kështu, meqë paratë ekzistojnë”, një nga aksionerët mes seriozitetit dhe humorit pyeti “nëse kompania është duke menduar të blejë Greqinë?!”...

Tim Cook, pavarësisht nga kjo pyetje e papritur, i qetë, e hodhi poshtë këtë mundësi.

"Ne kemi shqyrtuar shumë raste për investime, por blerja e Greqisë nuk njëra prej tyre" ishte përgjigjja e Tim Cook, i cili zëvendësoi Steve Jobs në krye të Apple.

Pyetja e aksionerit është pasojë e klimës, që ekziston kudo në botë për borxhet e Greqisë, vend që për shumë njerëz është "në shitje".

Apple është kompania me vlerën e tregut më të lartë në botë (500 miliardë dollarë amerikanë), që nëse do të ishte një shtet, do të ishte i 20-i në botë.


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Kompania Apple mund të 'blejë' Greqinë?! 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi