Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Dremitja mund te beje mrekulli

prej Sat 25 Feb 2012 - 15:34
Mjaftojne 12 minuta, ose maksimumi nje ore e gjysme pas mesdite, per te ndihmuar ne forcimin e kujteses. Nderkohe qe mungesa e gjumit mund te beje te kunderten. Ne kete perfundim ka arritur nje studim amerikan, i realizuar nga neuroshkencetari William Fishbein i universitetit "City Universit" ne New York, qe ka studiuar efektet ne disa studente te gjuhes angleze. Te rinjve para se te merrnin nje sy gjume, iu mesuan fjale ne gjuhen kineze, nje gjuhe per te cilen nuk dinin absolutisht asgje, pas kesaj ata u detyruan te bejne nje gjume gati 90 minuta, nderkohe qe gjysma tjeter e vullnetareve ne kete test, nuk u lejuan te flinin. Te njejten pasdite, shkencetaret i bene nje test te gjithe studenteve lidhur me fjalet kineze. Ndryshimi mes tyre ishte i dukshem. Te rinjte qe dilnin nga gjumi treguan aftesi shume te mira te mbajtjes mend te fjaleve te reja, te mesuara qe me pare, shume me mire se ata qe kishin ndenjur zgjuar. "Praktikisht, kush kishte bere nje dremitje te lehte ka kuptuar menjehere sensin e testit, nderkohe qe per te tjeret memorja nuk pergjigjej",- thane shkencetaret. Sipas studimit ajo qe ndikon ne forcimin e kujteses eshte ajo pjese e gjumit e quajtur 'ad onda lenta', qe arrihet me shpejtesi sapo mbyll syte.Pse femrat kane me shume karies?

Disa studime arkeologjike, konfirmojne se grate kane pasur shendet me te keq oral edhe ne periudhat me te hershme historike te njerezimit, ndersa situata eshte perkeqesuar me fillimin e bujqesise. Antropologet e gjejne shpjegimin tek hormonet dhe ushqimi. Femrat zakonisht jane pergjegjese, per pergatitjen e ushqimit dhe kjo do te thote se me shpesh brejne ushqimet, gje qe e shton rrezikun e kariesit. John Lukacs, antropolog nga Universiteti Oregon ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, konsideron se nje faktor i rendesishem eshte edhe fakti, se me paraqitjen e bujqesise eshte rritur numri i femijeve ne familje, qe do te thote se eshte rritur edhe frekuenca e shtatzenise. Shtatzenat kane me pak peshtyme, ndersa para perfundimit te shtatzenise hane shume ushqim te embel dhe per shkak te zvogelimit te lukthit hane shume me shpesh, qe perbejne faktore rreziku per kariesin. Edhe gjyshet tona e kane thene dikur, qe femrat vuanin me shume nga problemet me dhembet, sidomos gjate shtatzenise, por kjo nuk ishte testuar ende nga pikepamja mjekesore.

Pse te moshuarit duhet te rrine online

Nuk behet fjale per njohje te reja. Nje studim i ri tregon se navigimi i zakonshem ne internet i sjell dobi trurit, prandaj ekspertet rekomandojne qe personat e moshuar te qendrojne me gjate 'online'. Hulumtuesit kane zbuluar se kerkimi ne internet aktivizon qendrat trunore pergjegjese, per sjelljen e vendimeve dhe nxisin mendimin e perbere. Ne studim jane perfshire persona te moshave ndermjet 55 dhe 76-vjec, te cileve iu eshte percjelle qarkullimi i gjakut gjate kohes kur kane qendruar ne internet. Rezultatet kane treguar se kerkimet ne internet, jane nje forme shume e mire e ushtrimeve per trurin.


Dremitja mund te beje mrekulli Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi