Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Vjen kura më e mirë anti stres.... muzikë Empty Vjen kura më e mirë anti stres.... muzikë

Wed 7 Mar 2012 - 0:04
Gothenburg, 6 mars 2012, NOA- Seanca të gjata joga dhe seancat në palestër nuk duhen më. Sot kura më e mirë anti stres në qarkullim është më se e lehtë dhe mund të bëhet sa herë që dëshiron.Është lista e preferuar e muzikës, e këngëve të zemrës në celular ose në ipod.Siç raporton agjencia e lajmeve noa.al, efektet pozitive dalin nga Universiteti i Gothenburg në Suedi i cili shprehet se emocionet negative të akumuluara shkarkohen shumë lehtë duke dëgjuar muzikë.“Të jetosh çdo ditë me muzikë për 30 minuta, është një mënyrë e thjeshtë dhe efikase për të përmirësuar gjendjen e shëndetit. Por për të pasur efektet më të mira duhet të dëgjohet melodia që na pëlqen”, thuhet në studim.

Në bazë të studimit, në një tezë që ka studiuar reagimin e 207 personave të ndarë në dy grupe, rezulton se seancat e tjera nëse ballafaqohen me muzikën rrëzohen.

Grupi i parë dëgjoi kolonën muzikore të preferuar si antistres për 30 minuta çdo ditë gjatë dy javëve, ndërsa grupi i dytë aplikoi mënyra të reja qetësimi, por gjithsesi vijuan të jenë të stresuar, e si konkluzion i kësaj teze muzika u rekomandua si qetësues.

a.y/noa.al
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

Vjen kura më e mirë anti stres.... muzikë Empty Re: Vjen kura më e mirë anti stres.... muzikë

Wed 7 Mar 2012 - 0:05
Tani e zbuluan a Vjen kura më e mirë anti stres.... muzikë 2585209286 !! sa te vonshem Vjen kura më e mirë anti stres.... muzikë 721253
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi