Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ngrënien e tepërt mund ta nxisë edhe ushqimi dietal Empty Ngrënien e tepërt mund ta nxisë edhe ushqimi dietal

Sun 11 Mar 2012 - 1:27
Ngrënien e tepërt mund ta nxisë edhe ushqimi dietal F.0303004328657_mËmbëltuesit artificialë janë më të këqij se sheqeri, ndërsa në vend të ushqimit kalorik më së miri është të shmangen mustarda, aperitivët, lëngjet dhe ushqimi dietal, ndërsa xhenxhefili dhe majdanozi hapin apetitin tuaj.
Aperitivi si gota e bardhë e verës, vermuti dhe likeri hap apetitin dhe përgatit stomakun për tretje. Por nëse e pini rregullisht, për shkak të zgjimit të ndjenjës së urisë shpesh mund të hani edhe më shumë se sa ju duhet, theksojnë nutricionistët. Ata theksojnë që shprehitë e caktuara jetësore mundeni goxha shumë të nxisin dëshirën e pangopur, të rreme për ushqim.
‘Sigurisht më e rëndësishme është të mos prisni për proteina deri në darkë, por duhet t'i hani që në mëngjes’, thekson dr. Hyman, autori i katër bestsellerëve dhe ekspert për mjekësinë holistike. Urinë ‘e rreme’ të pangopur e nxisin edhe mëlmesat si kripa dhe sheqeri dhe mëlmesat si mustarda, shafrani dhe majdanozi. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi