Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default SHBA, 20-vjecari shqiptar vdes në vendin ku u shpëtoi jetën dy vajzave

prej Wed 14 Mar 2012 - 23:50
SHBA, 20-vjecari shqiptar vdes në vendin ku u shpëtoi jetën dy vajzave Aksidenti-shba-_572097-300x159

Heroi 20 vjeçar, i cili ndihmoi për të shpëtuar jetën e 2 vajzave të reja nga një aksident i rëndë në 2008, vdes vetë po në aksident, po në të njëjtën rrugë katër vjet më pas

CORTLAND – BRONX NYC/ – Një djalë i ri shqiptarë, 20-vjeçar, i cili pati ndihmuar katër vite më parë policinë për të nxjerrë dy shokët e klasës nga vetura e përmbysur në vitin 2008, fatkeqësisht vdiq të martën nga plagët që mori të hënën në një aksident, që ndodhi përgjatë rrugës së njëjtë – Croton Avenue, me atë të aksidentit ku ai me aktin heroik shpëtoi jetën dy studentëve.

I riu shqiptarë si bëjnë të ditur sot njoftimet shqiptare këtu në New York, quhet Valon Rraci (ne foto) dhe është i biri i veprimtarit të komunitetit Xhevat Rraci. Ai vdiq në spitalin Westchester Medical Center në Valhalla pasi u dërgua menjëherë atje vdekur mbas lëndimeve të marra pasditen e hënë në një aksident, trafiku në rrugën Croton Avenue, në veri të New Yorkut.

Megjithëse Rraci ra viktimë në një aksident me makinë, në të njëjtën rrugë dhe me një aksident të përngjashëm, ai do të kujtohet gjatë për aktin e tij heroik në 2008, kur Rraci 16 vjeç atëherë, “shpëtoi jetën e dy të tjerëve” por dje fatkeqësisht ai “dje u ndesh me një fat të ndryshëm”, nga ai kur ai ndihmoi policinë në nxjerrjen e tyre nga një automjet përmbysë 3 vjet e gjysmë më parë.

Në tetor 2008, Rraci, atëherë një studentë i shkëlqyer në Shkollën Walter Panas High School, , ishte në ulëset e një pasagjeri në makinë me një mik të tij Shane Welles ‘kur makina pas tyre, një Jeep që vozitej nga dy vajza adoleshente, ishte “mbështjellë” pasi “fortese” metali anës rrugës Croton Avenue.

Kur policia arriti, dy djemtë Rraci dhe shoku i tij kishin ndihmuar dy vajzat duke i nxjerr nga makina që u përmbys.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Zymer
Zymer
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 417
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Lipjan
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/03/2012

default Re: SHBA, 20-vjecari shqiptar vdes në vendin ku u shpëtoi jetën dy vajzave

prej Thu 15 Mar 2012 - 0:27
Kete teme e lexova me kujdes, ndjeva keqardhje per Valonin poashtu po ndjej nje keqardhje shum te madhedhe per te rinjet e tone. Ndoshta dikush mund te pyetet pse...mendoj se mepyetjen time se: A thua vallë, a do permendej emri i ndonje shqipetari nese ne trevat tona do te behej hero i tille?


Jam betuar se do ta dëgjoj vetëm njeriun që fjalën e përdor për të thënë një MENDIM dhe mendimin e përdor për të thënë TË VËRTETËN.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi