Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Studimi: Më i lumtur ai që ble “eksperienca”, sesa rroba dhe objekte Empty Studimi: Më i lumtur ai që ble “eksperienca”, sesa rroba dhe objekte

Sat 17 Mar 2012 - 3:31
Një studim i fundit amerikan na tregon sesi blerjet, që na bëjnë më të lumtur dhe të kënaqur, janë ato të ashtuquajturat “eksperimentale". Me fjalë të tjera, nëse kemi diçka më shumë për të shpenzuar për nevojat tona shpirtërore, do të ndiheshim më mirë nëse do blinim një veshje apo objekt.Studimi në fjalë, i kryer nga Ryan Houell, një psikologe në Universitetin e San-Françiskos në SHBA, është publikuar edhe në “Journal of Psychology”.Ai shtron parimisht pyetjen: Si mund t’i shpenzojmë më mirë paratë në mënyrë që të nxjerrim lumturi prej tyre?Rezultatet e para, të anketës të realizuar në mëse 10 mijë persona të përfshirë brenda saj, treguan se pikërisht, blerja e një bilete për një koncert ose e një libri apo një udhëtimi, mund të jetë më anti-stres dhe ju bën më të lumtur se sa të blesh një telefon, një veshje apo ndonjë objekt tjetër material.

"Eksperiencat, me fjalë të tjera, janë më të dobishme. Ndoshta sepse prej saj mbeten pastaj kujtimet. Ndërsa kur blini artikuj, jeni të lumtur për momentin, por pastaj ndjenja e këndshme zbehet përgjithmonë”, citon Houell lidhur me një fakt të tillë.

e.t/NOA
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi