Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default A janë vërtet sytë dritarja e shpirtit ?

prej Sun 25 Mar 2012 - 23:17
A janë vërtet sytë dritarja e shpirtit ? Syte-dritarja-e-shpirtit-300x216Nje studim i ri i kryer nga psikologet e Universitetit Yale sugjeron se shumica e njerezve qe kane mare pjese ne studim e vertetojne kete gje.

Hulumtuesit kane kryer tre eksperimente qe kishin te benin me tregimin e disa personazheve vizatimore te shoqeruara me nje objekt perkrah tyre. Pjesemaresit ne kete eksperiment, kur u pyeten se cili imazh e tregonte objektin me afer me perzonazhin vizatimor, shumica e tyre zgjodhen objektin qe dukej me prane syve – pika ne te cilen ‘shpirti’ me se shpeshti mendohet te jete vendosur.

“Natyra e terthorte e metodes tone, dhe fakti se keto gjykime jane bere nga njerez te moshuar dhe te shkolluar, sugjeron se studimi tone nuk reflekton nje kuptim te mesuar kulturalisht…por mund te jete ne fakt e rrenjosur ne nje kuptim me intuitiv apo fenomenologjik, ndjenja qe jetojne ne trupin tone,” perfunduan kerkuesit.

Sipas ketij studimi nga psikologet ne Universitetin Yale, syte mund te jene vertet dritarja e shpirtit, pasi sipas eksperimentit qe ata kryen shumica e pjesemaresve ndjene intuitivisht se ‘vetja’ e tyre – e njohur ndryshe si shpirti apo egoja, ekziston brenda ose prane syve te tyre.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi