Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Foto-lajm: Vendstrehim i nëndheshëm nëse përmbyset bota! Empty Foto-lajm: Vendstrehim i nëndheshëm nëse përmbyset bota!

Sat 14 Apr 2012 - 21:25
Foto-lajm: Vendstrehim i nëndheshëm nëse përmbyset bota! 134-300x187Kolaps ekonomik, stuhi diellore, sulme terroriste, epidemi… Vendstrehimi që është ndërtuar në thellësi të tokës në Kansas, poshtë një lëndine të gjelbëruar, i përballon të gjitha ato që përmendëm më sipër, ndaj dhe quhet “Vendstrehimi i Apokalipsit”.

Deri më sot, katër persona të interesuar kanë paguar së bashku 7 milion dollarë, për të siguruar fatin e tyre dhe familjes së tyre, nëse vjen vërtet katastrofa e madhe dhe gjithçka shkatërrohet.

“Janë të shqetësuar nga katastrofa të ndryshme, nga shpërthimet diellore e deri tek mungesa e ushqimit”, deklaron përgjegjësi i ndërtimit të vendstrehimit nën tokë, Larry Hall.

55-vjeçari Hall bleu një “apartament” të vendstrehimit për të dhe familjen e tij. Ata jetojnë në Denver dhe mendojnë që momentalisht ta përdorin këtë vendstrehim për pushime (!) dhe nëse ndodh diçka, të jenë të përgatitur.

Hall nuk është i vetmi që blen baza të braktisura të prodhimit të energjisë bërthamore, të cilat i shndërron në vendstrehime.

Të ndërtuara që të përballojnë deri edhe shpërthime bërthamore, vetëm aty mund të ndjehesh i sigurt, brenda mureve me trashësi rreth 3 metra që shtrihen 53 metra nën sipërfaqen e tokës.

Shtatë nga 14 katet nën tokë do të shiten për 2 milion dollarë secili apo 1 milion dollarë gjysma. Tre kate e gjysmë janë shitur, dy kontrata shitblerjeje janë në pritje dhe vetëm dy janë akoma në dispozicion.

Momentalisht, katet lidhen me një shkallë, por më vonë do të ndërtohet edhe një ashensor.

Hall po ndërton një fermë në ambientet e brendshme të vendstrehimit, me qëllim që të ketë perime dhe peshq për 70 njerëz, ndërkohë që po grumbullon edhe ushqim të thatë, të bollshëm për t’u ushqyer për plot 5 vjet.

Gjithashtu, nuk do të mungojë as pishina, biblioteka, salla ekspozuese, qendër shëndetësore dhe shkollë!

Për më tepër, hidhini një sy maketave…/albobserver.com/
Foto-lajm: Vendstrehim i nëndheshëm nëse përmbyset bota! 135

Foto-lajm: Vendstrehim i nëndheshëm nëse përmbyset bota! 224

Foto-lajm: Vendstrehim i nëndheshëm nëse përmbyset bota! 314

Foto-lajm: Vendstrehim i nëndheshëm nëse përmbyset bota! 410

Foto-lajm: Vendstrehim i nëndheshëm nëse përmbyset bota! 510

Foto-lajm: Vendstrehim i nëndheshëm nëse përmbyset bota! 67

Foto-lajm: Vendstrehim i nëndheshëm nëse përmbyset bota! 76
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi