Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Nuk ka moshë ideale për tu bërë nënë Empty Nuk ka moshë ideale për tu bërë nënë

Sun 15 Apr 2012 - 10:57
Nuk ka moshë ideale për tu bërë nënë Mother-and-baby-300x199Kush mund ta thotë se cila është mosha e duhur për t’u bërë një nënë? Fiziologjikisht, mosha e re e promovon procesin e shtatzënisë, duke siguruar të gjithë energjinë e nevojshme, por nga një këndvështrim psikologjik, nuk ka moshë ideale për një akt të tillë. Çdo grua e ka moshën e duhur për t’u bërë nënë, kur ajo ndjen brenda vetes dëshirën dhe forcën për t’u marrë me një përvojë që është shumë e rëndësishme në jetë: Rritja e një fëmije!

20 vjeç

- Ballafaqimi me një shtatzëni në moshën 20 vjeçare ka disa gjëra pozitive. Kjo pasi femrat e kësaj moshe, kanë më pak frikë nga jeta dhe projektojnë më shumë për të ardhmen. Probabiliteti i të paturit fëmijë në këtë moshë, është 90%, ndërsa rreziku i abortit vetëm 10%. Indet e trupit janë shumë elastike dhe në gjendje të reagojnë mirë ndaj stresit dhe shtatzënia zhvillohet pa komplikime në shumicën dërrmuese të rasteve.

30 vjeç

- Në moshën 30 vjeçare, një grua ka bërë dhe e di atë që dëshiron. Nga pikëpamja fizike, situata mbi shtatzaninë e saj, është më pak e favorshme në fakt sesa kur është 20 vjeç. Kjo ul mundësinë për të mbetur shtatzënë dhe rrit rrezikun për abort.

40 vjeç

- Gruaja që merr vendimin për t’u bërë një nënë në 40 moshën 40 vjeçare, është në fakt një grua që dëshiron të kthehet në lojë. Probabiliteti i të mbeturit shtatzanë në këtë rast është ulur në 65 për qind, ndërsa rreziku i abortit arrin deri në 35%.
kuriozitete
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi