Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Diçka po mungon!..!?

Wed 18 Apr 2012 - 16:40
Sjellja e mirë dhe e kulturuar në jetë është nevojë, kërkesë dhe porosi e Islamit. Por shpesh herë qëndrimi i mirë dhe i njerëzishëm po mungon në raportet mes besimtarëve. Ndërsa qëndrimet e njerëzishme janë vlera të moralit.

Muhamedi sal-Allahu aljehi ve selem thotë:

“Jam dërguar për ti plotësuar vlerat e moralit.”

“Robi me sjelljen e tij të mirë, arrin shpërblimin e agjëruesit dhe falësit.”

Çka po mungon?

- Falja dhe toleranca që janë porta e fitores dhe krenarisë.

- Këshilla dhe porosia për të vërtetën.

- Butësia dhe zemërgjerësia.

- Fjala e mirë.

- Përshëndetja me selam. (Eselamu alejkum ve rahmetullah)

- Bindja në Allahun e Lartësuar.

- Vëllazërimi dhe dashuria për Allahun.

Allahu im! Bëje vlerë për ne faljen, këshillën, butësinë, fjalën e mirë, selamin... për të gjithë ne.


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Diçka po mungon!..!? J5zhxd
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Diçka po mungon!..!?

Wed 18 Apr 2012 - 16:45
tu lumt vella princo allahu te shperbleftPrinco
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Diçka po mungon!..!?

Wed 18 Apr 2012 - 16:48
Kushtrimi4 shkruajti:tu lumt vella princo allahu te shperbleft

Amin vella gjithashtu edhe ty edhe te gjitha ato qe e duan shperblimin e Zotit...


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Diçka po mungon!..!? J5zhxd
Sponsored content

default Re: Diçka po mungon!..!?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi