Share
Shko poshtë
avatar
Ak-47
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 13657
<b>Hobi</b> Hobi : Cdo gje
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/02/2011

default Kuriozitete per kafshet

prej Fri 22 Apr 2011 - 19:47
Suedezi Charles Linnaeus në punimin e tij Systema naturae paraqiti sistemin e parë të klasifikimit të kafshëve dhe bimëve. Qysh atëherë, filluan të formoheshn opinionet e para për funksionin e organeve të ndryshme (fiziologjinë). Lavoisier, babai i kimisë bashkëkohore realizoi shumë eksperimente dhe studioi frymëmarrjen e kafshëve.
Shek XIX: Filloi të mbizotëronte idea e zhvillimit të llojeve. Buffon interpretoi drejt rëndësinë e fosileve si dëshmi e llojeve të zhdukura. Lamarck, pedagog i Botanikës dhe Zoologjisë në vitin 1973 (Paris), përpunoi teorinë e parë të evolucionit të llojeve. Cuvier, u angazhua me anatominë krahasuese, zoologjinë sistematike dhe paleontologjinë. Darwin, në veprën e tij Origjina e llojeve, procesin e zgjedhjes natyrale e konsideronte fillim të evolucionit. Në vitin 1839, gjermanët Slaide dhe Zwann formuan teorinë qelizore. Vepra e zoologut Zwann u krahasua me atë të Darwin, për shkak të rëndësisë së madhe që kishte, pasi tregonte për herë të parë rëndësinë e qelizës si njësi themeltare e çdo formë jete dhe si pikënisje zhvillimi e çdo organizmi. Gjatë shek XIX u shfaqën teknika të reja të hulumtimit shkencor, ndërsa hapa të rëndësishëm bëri dhe zoologjia krahasuese, falë misioneve shkencore. Koleksionet e muzeve u pasuruan me material të ri ndërsa u krijuan dhe degë të reja zoologjie.
Shek XX: U krijua ethologjia, shkenca që merret me studimin e sjelljes së kafshëve. Në 1973 Karl von Frisch u vlerësua me çmimin Nobel për studimet e tij ethologjike.
Kafshët më të rralla në botë
Kafsha më e rrallë në botë është breshka e ishullit Pinta (Geochelone elephantopus abingdomi) në arkipelagun Galapago. Ka mbijetuar vetëm një përfaqësues mashkull i llojit, që quhet Xhorxh i Vetëm. Pasi shpresat për t’u gjetur një i dytë janë inekzistente, ky nënlloj breshke, konsiderohet i zhdukur.
Një kafshë tjetër e rrallë është rinoceronti i ishullit Java (Rhinoceros sandaicus) prej të cilit kanë mbijetuar vetëm (60) në Indonezi dhe Vietnam.
E vetmja kafshë ujore (gjitare) në botë është delfini i ujit të ëmbël (Lipotes Vexillifer) që jeton në lumin Yangtze të Kinës. Kanë mbetur vetëm 15 përfaqësues të llojit.
Kafsha që jeton më gjatë në planet është breshka gjigande. Në vitin 2006 ngordhi Hariet, një mostër që lindi në kohën e Darwin, domethënë rreth vitit 1830.
Mosha mesatare e disa kafshëve:
Lopa – 10
Kali – 20
Ariu – 18
Macja – 12
Gorilla – 20
Delfini – 20
Dreri - 10
Elefanti – 40
Kanguri – 7
Gjirafa – 10
Gjeli – 8
Lepuri – 5
Luani – 15
Ujku – 10
Miu – 2
Delja – 12
Rinoceronti – 15
Qeni – 12
Breshka – 100
Derri – 10


<br>Per te gjith shqiptaret qe ne SHQIPERI jetoni
fuck all ju qe kombesin nderroni
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Fri 20 Apr 2012 - 3:22
A e dinit se orgazma e derrave te bute zgjat deri ne 30 minuta? (ndalohen komentet ofensive per ata qe ju zgjat vetem disa sekonda

po patet kuriozitete nga bota e kafsheve ose ndonje gje per derrat e eger, shkruajeni pa frike. Kontributi juaj do te vleresohet

grrrr grrrr grrrr grrrr


Kuriozitete nga bota e kafsheve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Wed 9 Jan 2013 - 20:56
Jashte teme!!avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Sun 13 Jan 2013 - 14:52
ANNA SHUM PEFERON KAFSHE


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Vera Vietnameze!

prej Sun 14 Apr 2013 - 14:08
Vecoria e kesaj vere lidhet me gjarperinjte e gjalle qe secila nga shishet i disponon. Nje eksperience sa e frikshme, por edhe shume argetuese per gjithsecilin qe e ka provuar!

Kuriozitete nga bota e kafsheve 735205_521196661263795_1751765961_n


Kuriozitete nga bota e kafsheve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Bretkosa e qumeshtit!

prej Sun 14 Apr 2013 - 14:17
Quhet e tille pasi e gjithe lekura e saj, ka nje butesi dhe nje harmoni ngjyrash, te cilat e bejne ate nje nga bretkosat me te vecanta ne bote!
Kuriozitete nga bota e kafsheve 625539_520940181289443_1568464935_n


Kuriozitete nga bota e kafsheve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Fri 26 Jul 2013 - 15:46
"Kuriozitete per kafshet"
me
"Kuriozitete nga bota e kafsheve"

U bashkuanKuriozitete nga bota e kafsheve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Fri 26 Jul 2013 - 15:50
Fytyra të ëmbla ledhatuese
Kuriozitete nga bota e kafsheve 1
Fytyrë të ëmbla ledhatuese. Ja disa nga fotot më të bukura në nënës dhe fëmijës. Edhe pse nuk janë njerëz por kafshë ata kanë një lidhje të mrekullueshme së bashku.
Kuriozitete nga bota e kafsheve 10

Kuriozitete nga bota e kafsheve 11

Kuriozitete nga bota e kafsheve 12

Kuriozitete nga bota e kafsheve 13

Kuriozitete nga bota e kafsheve 14

Kuriozitete nga bota e kafsheve 2

Kuriozitete nga bota e kafsheve 3

Kuriozitete nga bota e kafsheve 4

Kuriozitete nga bota e kafsheve 5

Kuriozitete nga bota e kafsheve 6

Kuriozitete nga bota e kafsheve 7

Kuriozitete nga bota e kafsheve 8

Kuriozitete nga bota e kafsheve 9


Kuriozitete nga bota e kafsheve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Fri 16 Aug 2013 - 15:09
Zbulohet një gjitar i ri në Ande, zbulimi i parë në 30 vjet
Kuriozitete nga bota e kafsheve Ilignito
Shkencëtarët thonë se kanë zbuluar një gjitar të ri mishngrënës në pyjet tropikale të Amerikës së Jugut. Ky përbën zbulimin e parë të kësaj natyre në 30 vjetët e fundit.

Kafsha e re është një olingito një-kilogramëshe, me sy të mëdhenj dhe qime në ngjyrë kafe-të-kuqerremtë. Specia jeton në pemë dhe i përket të njejtës familje si rakunët.

Olingitot njiheshin nga njeriu, por ishin identifikuar gabim për 100 vjet, me specien tjetër të ngjashme, por më të madhe, olingon. Një ekip shkencëtarësh që studioi olingot në muzeume, vuri re ndryshime në madhësinë dhe formën e kafkës dhe të dhëmbëve, duke arritur në përfundimin se bëhej fjalë për një specie të re.

Një zoolog në Ekuador arriti të xhirojë disa sekonda video të një olingitoje duke konfirmuar kështu ekzistencën e saj. Njerëzit po i afrohen gjithnjë e më shumë vendbanimeve të kësaj specieje në pyjet tropikalë të Andeve.shekulli


Kuriozitete nga bota e kafsheve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Mon 2 Sep 2013 - 23:07
I dinit këto për kafshët??

Gamilet kane 3 pale vetulla per t’u mbrojtur nga stuhite e reres.

Shume Kavie nuk mund te mbyllin te dy syte njekohesisht.

Degjimi i nje delfini eshte kaq i mprehte sa mund te degjoje nje tingull mbi 20 km larg.

Kermijte mund te flene deri ne 3 vjet ne qofte se kushtet klimatike nuk jane te mira.

Bletet kane 5 sy, 3 te vegjel mbi koke dhe 2 me te medhenj ne balle.
Arinjte Polare jane te vetmit gjitare qe kane qime nen putra. Kjo i ndihmon te mos rreshqasin ne akull dhe mbron putrat nga temperaturat e uleta.

Shume Elefante peshojne me pak se gjuha e nje Balene te Kalter.

Pinguinet mund te kercejne gati 2 metra lart.

Peshkaqeni i Bardhe mund te qendroje disa muaj pa ngrene.

Xhirafat nuk kane korda zanore dhe komunikojne duke bere te vibroje ajrin perreth qafes se tyre te gjate.

Nuk ekzistojne 2 zebra me te njejtat vija te zeza.

Fluturimi i pules me i gjate i regjistruar ndonjehere eshte 13 sekonda.

Ariu Brun mund te vrapoje shpejt njelloj sa nje kale
Kur nje kelysh xhirafe lind, bie nga nje lartesi prej 2 metrash pa pesuar asgje.

Arinjte polare mund te notojne per me shume se 60 milje pa ndaluar.


Kuriozitete nga bota e kafsheve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Tue 3 Sep 2013 - 22:48
Kuriozitete nga bota e kafsheve 1240086_645440772147461_798282524_n
Elefantet jane kafshme me emocionalitet te plote. Madje, ata dhe mund te vdesin nese u thyhet zemra. Ne rast vdekje te partnerit, ata refuzojne te hane, shtrihen ne toke deri sa japin shpirt...!
Natyrshem me vjen pyetja, po njerezit a do e benin dicka te tille?


Kuriozitete nga bota e kafsheve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Mon 3 Mar 2014 - 20:43
E DINI SE CFARE BEN SKIFTERI KUR MBUSH 40 VJEC?

Skifteri jeton 70 vjet, por kur arrin moshën 40 vjeçare, thonjtë e tij e humbasin elasticitetin dhe fuqinë, duke e pasur të pamundur ta kapin prenë. Edhe sqepi i tij i mprehtë fillon e lakohet duke mos e kryer funksionin e tij. Krahët bëhen më të rëndë dhe i ngjiten pas trupi, duke ia vështirësuar fluturimin. Këto kushte, e detyrojnë skifterin të ndërmarrë një vendim tejet të vështirë. Alternativa tjetër është vdekja e ngadaltë, të cilën ai e refuzon.

Ai vendos ti hyjë një përvoje ndryshimi tërësor, e cila do i zgjasë 150 ditë. Ai fluturon në majën më të lartë, atje ku dhe ndërton foletë. Pastaj, fillon e godet sqepin në shkëmbinj, me sa forcë që ka, derisa ti thyhet. Pasi ta ketë thyer sqepin, pret derisa ti rritet.
Me sqepin e ri, fillon e shkul kthetrat e këmbëve.
Pasi t'i jenë rritur kthetrat, fillon e shkul të gjitha puplat e vjetra.
Pesë muaj pas kësaj torture, skifteri i kthehet sërish fluturimit në qiell, si të kishte lindur për së dyti. Ky ndryshim i dhimbshëm, e mundëson të jetojë dhe për 30 vite të tjera.

Ndonjëherë, na duhet që të bëjmë ndryshime rrënjësore në jetën tonë...për të vazhduar rrugëtimin!


Kuriozitete nga bota e kafsheve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Sun 11 May 2014 - 14:45
nga KushtrimiKushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Sun 11 May 2014 - 15:13
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=r_n3hrbJW_IAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

prej Sat 31 May 2014 - 14:08
Message reputation : 100% (1 vote)
Kuriozitete nga bota e kafsheve 10364165_752784948098177_5537873089707658753_n
Ketrat përdorin bishtin e tyre si cadër, për t'u mbrojtur nga dëbora!
Krijesa te mrekullueshme...


Kuriozitete nga bota e kafsheve Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi