Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Narcisoidët, më të shkathët për punësim Empty Narcisoidët, më të shkathët për punësim

Fri 20 Apr 2012 - 12:17
Personat narcisoid kanë vetëresspekt të madh, janë më të shkathët në komunikim dhe më mirë promovojnë veten, çka ua jep përparësinë gjatë bisedës për punë; pohojnë, shkencëtarët nga Universiteti Nebraska.Në një hulumtimi të kryer nga revista Journal of Applied Social Psychology, ekspertët kanë vlerësuar nivelin e personave
narcisoidë dhe kanë vërtetuar se këta persona, janë më të shkathët në komunikim. Vetëpromovuesit ishin tëbuzëqeshur, me humor të mirë, kanë folur shpejt, por edhe në mënyrë të relaksuar. Kanë marrë nota më të mira sesa kandidatët me kualifikim të njëjtë, të cilët nuk janë vetëpromovuar.Punëdhënësit nuk anojnë ndaj asaj që të punësojnë personat narcizoidë, por kjo ndodh më së shpeshti, sepse personat e tillë lënë përshtypjen e vetëbesimit dhe të aftësisë.

“Ka shumë pak dëshmi për atë që personat narcizoidë janë punonjës më shumë apo më pak efikas. Por, ajo që dimë që është që mund të jenë shumë destruktivë për personat që i rrethojnë çdo ditë”, ka shtuar prof. Harms. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi