Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Abetarja, fiton teksti i autorëve nga Shqipëria e Kosova

prej Thu 26 Apr 2012 - 9:21
Teksti i abetares qe do te perdoret per mesimin e unifikuar te gjuhes shqipe eshte shkruar nga 4 autore, Shezai Rrokaj dhe Mimoza Gjokutaj nga Shqiperia dhe Saranda Kumanova Pozhegu e Islam Krasniqi nga Kosova.

Ministri i Arsimit shpalli kete tekst të martën si fitues te gares ku moren pjese shume autore dhe botues.
Abetarja e kater autoreve fitues do te prodhohet nga shoqeria 'Dukagjini' ne Peje, ne bashkepunim me Shoqerine 'Pegi shpk' ne Tirane. Edhe pse kjo do te jete abetarja e unifikimit te gjuhes shqipe, ne Shqiperi nxenesit e klases se pare do te vazhdojne te mesojne me tekste te ndryshme, bazuar ne praktiken e altertekstit.

"Ka ndikuar në përmirësimin e cilësisë dhe ka krijuar tregun e librit shkollor, kështu që Ministria e Arsimit do të vijojë punën e saj në këtë fushë. Në Shqipëri ka edhe tre tekste të tjera, ndërsa në Kosovë kjo është e vetmja", thotë zëvendësministri i Arsimit, Halit Shamata.

Projekti per te botuar nje abetare, e cila te perdoret ne te gjtha territoret shqiptare ka filluar si nje nisem e perbashket ndermjet dy ministrive te Arsimit te Kosoves dhe Shqiperise ne mars te vitit 2010. Ne konkurs u paraqiten 7 shtepi botuese, nga te cilat jane perzgjedhur si te pranueshem 3 drafte, prej nga eshte perzgjedhur edhe fituesi.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Abetarja, fiton teksti i autorëve nga Shqipëria e Kosova  N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi