Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Magjia e hënës së plotë, spektakël në qiejt e botës (foto) Empty Magjia e hënës së plotë, spektakël në qiejt e botës (foto)

Mon 7 May 2012 - 0:12
Hëna është shfaqur mbrëmjen e së shtunës me gjithë bukurinë dhe magjinë e saj.Banorët e vendeve të ndryshme të botës kanë pasur mundësinë të shijojnëspektaklin e hënës më të madhe e më të shndritshme të të gjithë vitit.Për shkak të një kombinimi orbital, sateliti i Tokës është parë 14 % më i madh dhe 30 % më i shndritshëm se hënat e plota të zakonshme.Superhëna, një term që lindi në vitin 1979, vjen si pasojë e kombinimit të hënës së plotë me afrimin maksimal me Tokën, një fenomen që shoqërohet edhe me ngritjen e lehtë të deteve.Orbita e Hënës rreth Tokës është në formë eliptike dhe si pasojë largësia Tokë-Hënë ndryshon nga 400-360 mijë km.Në dukje, rritja e madhësisë së saj nuk vjen nga zvogëlimi i distancës, por nga shkëlqimi më i madh. Momenti më i mirë për të shijuar magjinë e hënës së plotë është kur ajo është në horizont dhe rrethi i saj shfaqet afër ndërtesave apo pemëve. / G.N.
Magjia e hënës së plotë, spektakël në qiejt e botës (foto) Hena-tirane-300x205Magjia e hënës së plotë, spektakël në qiejt e botës (foto) Hena-rome-194x300Magjia e hënës së plotë, spektakël në qiejt e botës (foto) Hena-pakistan-239x300Magjia e hënës së plotë, spektakël në qiejt e botës (foto) Hena-ne-shkup-300x192Magjia e hënës së plotë, spektakël në qiejt e botës (foto) Hena-kolumbi-300x191
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi