Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

“Lenini u helmua nga Stalini” Empty “Lenini u helmua nga Stalini”

Mon 7 May 2012 - 2:32
“Lenini u helmua nga Stalini” Tumblr_m20eo0HGDl1qgwfwno2_500-300x209Themeluesi i komunizmit rus, Vladimir Lenin ka vdekur pasi u helmua nga pasuesi i tij politik, Josif Stalin. Kjo thuhet në një teori të historianit, Lev Lurie. Sipas këtij historiani kur Lenini po vuante nga disa sëmundje, Stalini ia shkurtojë rrugën për në botën tjetër.

Lenini, i cili fillimisht e mbështeti Stalinin që të ngjiste shkallët pushtetit, më vonë nisë ta lidhte veten më shumë me Leon Trockin. Në një shënim të zbuluar pas vdekjes, Lenin kritikonte sjelljen e vrazhdët dhe natyrën ambicioze të Stalinit.“Lenini u helmua nga Stalini” 1919-Stalini-Lenini-dheAi sugjeronte që Stalini të shkarkohej nga pozicioni si Sekretar i Përgjithshëm në Partinë Komuniste. Helmimi më vonë do të bëhet metodë e preferuar e Stalinit për t’u përballur me armiqtë e tij, vë në dukje Lurie.“Lenini u helmua nga Stalini” Tumblr_m20eo0HGDl1qgwfwno1_1280“Gjëja më e bukur është se truri i Leninit ende ruhet në Moskë, kështu që mund ta investigojmë këtë çështje”, shprehet historiani.

Teoria më popullore për vdekjen e Leninit është se vdiq nga sifilizi. Trupi i tij i balsamuar është ende i ekspozuar në “Sheshin e Kuq” edhe 20 vite pas rrëzimit të shtetit komunist që ai e solli në jetë.“Lenini u helmua nga Stalini” Foto-e-viti-1922-Lenini-me-Stalinin-AFPLenini në vitin 1921, harrojë shumicën e fjalëve dhe iu desh të mësonte shqiptimin dhe shkrimin e tyre me dorën e majtë, pa prekjes nga sëmundja e parë. Më vonë ai mbeti i paralizuar në një krah dhe nuk ishte në gjendje të fliste. Nga autopsia u zbulua enët e gjakut në tru i kishte shumë të ngurtësuara.“Lenini u helmua nga Stalini” 1921-lideri-i-sovjetik-duke-folur-para-qytetar%C3%ABveAi vdiq 54 vjeç në një kohë kur nuk kishte pirë kurrë duhan dhe nuk pranonte që duhanpirësit t’i qëndronin pranë. Lenin nuk vuante nga diabeti dhe nga autopsia rezultoi se nuk kishte presion të lartë të gjakut dhe mendohet se sifilizi ishte thjeshtë sa për të mbuluar të vërtetën. Por gjithashtu dyshohet se vdekjen e shpejtë të tij e ka ndihmuar dhe stresi. /Daily Mail/

Përgatiti: F.S
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi