Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Tue 8 May 2012 - 23:02
Një burrë i moshuar dhe i urtë ishte ulur pranë bregut të një lumi. Ai shihte i mahnitur hijeshinë që rrethonte ambientin përreth dhe herë pas here pëshpëriste diçka me vete. Në një moment, ai vëren një akrep që kishte rënë në ujë. Akrepi orvatej të shpëtojë nga mbytja por pa fajde. Burri vendosi ti gjendej këtij insekti të mjerë dhe i zgjati dorën ta shpëtojë nga kthetrat e vdekjes. Por me ta prekur, akrepi e pickoi fort. Burri e tërhoqi dorën dhe lëshoi një piskamë për shkak të dhimbjes. Por pas pak, sërish zgjati dorën drejt akrepit që ta shpëtojë dhe sërish insekti mosmirënjoës e pickoi. Burri lëngoi sërish, e megjithatë e zgjati për të tretën herë dorën që ta shpëtojë. Këtë skemë e kishte ndjekur një person tjetër i cili nuk duroi dot por i thirri:”Mos vallë të janë tharë trutë?! Si nuk zure mend as herën e parë dhe as të dytën?! Dashke ta provosh për herë të tretë pale!”
Burri i mençur nuk i ktheu përgjigje, por vazhdoi përpjekjet për ta shpëtuar akrepin, derisa ia arriti. Pastaj, bëri disa hapa në drejtim të burrit tjetër dhe pasi i rrahu supet i tha:”O mik! Natyra dhe instinkti i akrepit është të pickojë, kurse natyra dhe karakteri im është të sillem butësisht. Përse dashke të lejoj që të dal nga natyra dhe karakteri im?! Sillu me njerëzit sipas natyrës dhe karakterit tënd, jo sipas natyrës së tyre, cilatdo qofshin sjelljet dhe veprat e tyre! Mos u kushto rëndësi zërave që të kërkojnë të dalësh nga vetja! Mos ua var atyre që të thonë hiq dorë nga karakteri dhe natyra jote, sepse pala tjetër nuk e meriton mirësjelljen!


Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre. Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Eagle
Eagle
n'Progres
n'Progres
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 75
<b>Hobi</b> Hobi : te gjitha dhe asgje
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane.....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/04/2012

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Sat 12 May 2012 - 15:32
E bukur , e zgjuar..kuptimplote...sa te tille gjen sot..? ..ne keto kohe te veshtira qe jetojme....nje ne njemije...?...prape i padrejte mendoj se eshte raporti...por kjo nuk ul aspak thelbin dhe kuptimin e temes.....like it..!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Wed 16 May 2012 - 23:20
Teorikisht shume e mire si ide dhe ne nje bote ideale do kisha thene dakort,c'e do se nuk jetojme ne nje bote ideale dhe shpesh here...(madje ka dukuri te tilla edhe ketu ne forum - qe eshte virtualitet) ku tjetri/tjetra deshiron te te mare per "budalla". Nuk reagoi kesaj here, po e perseris prape, perseri nuk reagoi...he me se prape do e perseris se qenka mesuar te duroje ky/kjo. ncncncnc Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre. 389163


Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre. Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Wed 16 May 2012 - 23:28
Message reputation : 100% (1 vote)
Tregim i bukur.
Te jemi te sinqert gjera te tilla i durone nje kohe por jo gjithmone ,sado qe te mundohesh te permbahesh vjen i moment dhe te bejn te dalesh nga vetja!
Me disa njerzit duhet te sillesh ashtu sic e meritojn vertet ne te mire dhe ne te keq.
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Thu 17 May 2012 - 20:05
Message reputation : 100% (1 vote)
Varet si e mendon secili nga ne...Dikush tjeter i sheh gjerat ndryshe,nese ne nje debat apo dhe realisht dikush ofendon e tjetri nuk pergjigjet,une per vete ne kete rast vleresoj heshtjen se sa pergjigjen...Te shmangesh mos te pergjigjesh ka me shume force,durim e edukate se sa nje pergjigje e kthyer me te njejten menyre...Fundi i fundit,s'ka pse njeriu perballe te te beje ty te sillesh si ai/ajo... [smile_1]Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Fri 18 May 2012 - 1:26
E sakte e ajo qe thua Shqiptare,por une them nganjehere duhet tja kthesh me te njejten monedhe......madje dyfish..,kur butesia jote dhe heshtja nuk bejne pune e jo vetem por te hypin e ne kurriz ashtu..

Ne fakt eshte shume e veshtire te dallosh te drejten dhe te gabuaren, ne ralacion me njerezit e tjere .

E rendesishme eshte mos te shesesh vetveten.

Dua te them qe sillu ashtu sic je ,,,por mos lejo te te vrasin ne nje menyre apo ne nje tjeter.


Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre. Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Wed 23 May 2012 - 9:01
shume tregim i bukur ...dhe asht ma llogjike qe njeriu te sillet bute me cdo lloj njiri manej dhe pse tjetri mun te te ofenoje apo dica tjeter prap ti sillu ashtu si ke mesu qete e bute .....dhe ne fun del domethanja per njeriun qe si asht


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre. N
IZZ
IZZ
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 43
<b>Hobi</b> Hobi : Te ec......
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Kosove
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/06/2012
http://www.bislame.com

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Sat 9 Jun 2012 - 23:56
Une kete e kam si parim themelor ne jeten time. Respekt e nderuar per kete shkrim te bukur.
Gangsterja
Gangsterja
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 343
<b>Hobi</b> Hobi : Te shoh lot dhe gjak ne syt e rivales..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tek xemla njonit...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/06/2012
http:// bvnm,../

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Wed 27 Jun 2012 - 7:54
shum tregim i bukur;esht e vertet kjo thenie;po ce do moj e nderuar artemisa sinqeritetin,respektin dhe edukaten ti marrin per dobesi;madje te quajn njeri te dobet;nejse do perpiqem ta mbaj mend ket thenie te bukur dhe kuptimplote...


- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.
Ylli
Ylli
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 752
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia, Sporti
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ferizaj - Kosovë
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/06/2012

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Wed 27 Jun 2012 - 7:56
Sjellja jote ne shoqeri nuk varet nga ajo cfare jane te there, por cfare je ti....


Kurre mos i bej keq askujt, sepse e keqja kthehet e shumefishuar tek ti!
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Mon 1 Oct 2012 - 16:03
shume tregim i bukur ...dhe asht ma llogjike qe njeriu te sillet bute me cdo lloj njiri manej dhe pse tjetri mun te te ofenoje apo dica tjeter prap ti sillu ashtu si ke mesu qete e bute .....dhe ne fun del domethanja per njeriun qe si asht


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre. N
Lulebora
Lulebora
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 6746
<b>Hobi</b> Hobi : Mendjen ne mendje e Zemren ne zemer!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : IN THE LAND OF EAGLES...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 17/12/2012

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Mon 17 Dec 2012 - 2:54
Sillu aq mire me te tjeret deri sa t'ju vij neveri nga vetja tyre Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre. 1286751612


I AM QUEEN OF MY KINGDOM!
Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre. Bar_glitter_crown_bar
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Mon 4 Mar 2013 - 17:18
mundohemi
SuSeRe
SuSeRe
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 46
<b>Hobi</b> Hobi : Te pikturoj ate qe s'dua ta harroj!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje ku diskutojn engjujt:D
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 23/05/2013

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Sat 25 May 2013 - 21:40
Tregim shum i bukur, dhe shoh se disa persona me të vërtet janë të till.
Por, une mendoj se duhet të sillemi me njerzit ashtu sic ata e kërkojn. Në fillim trego vlerat tua, pastaj nëse ajo nuk vlerson atë që t'i tregon, atëher ktheje në atë mënyr që për atë është më e kuptueshme.


Zemra ka disa arsye, që mendja nuk mund t'i shpjegoj.

Po qan?
Më hyri dicka në sy.
C'farë?
Një Kujtim!
ShtriGa
ShtriGa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 24
<b>Postime</b> Postime : 220
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Burrel
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/01/2014

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

prej Wed 12 Feb 2014 - 15:37
diqka e bukur,shumica e meritojn tua plasesh ne ftyr dhe jo tbesh lojen siq luajn ata


Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre. Animation1-1
Sponsored content

default Re: Sillu me njerezit sipas vlerave te tua, jo sipas vlerave te tyre.

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi