Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Izraeli dhe vecantite e tij

prej Wed 9 May 2012 - 13:35
Izraeli dhe vecantite e tij IzraelNje vizite ne Izrael eshte nje udhetim ku e kaluara dhe e tashmja therrasin turistet ne menyrat me te cuditshme. Historite dhe legjendat e ketij vendi genjejne zemrat e ndergjegjes se qyteterimit perendimor. Izraeli eshte aq dramatik dhe I larmishem dhe ka madhesine e New Jersey. Eshte vendi ku ju gjeni qetesine, ne shkretetiren e braktusur prane Detit te Vdekur, ne veshtrimin e shpellave te gurta te shek XVIII, etj.Izraeli dhe vecantite e tij JerusalemDisa blloqe me larg nga Mea Shearim do te
gjeni labirintet arabe te qytetit te vjeter, me kembanat e kishave te lashta qe therrasin per lutje nga minaret e qytetit. Me pas zbret me taxi ne Tel Aviv ne rrugen Jaffa ne qender te Jerusalemit dhe shikon nje qiell te bardhe te mbushur me gradaciela, tavolina surfi dhe bikini ne plazh.Izraeli dhe vecantite e tij Israel1Dy ore per ne veri mund te eksploroni keshtjella te shkaterruara ne pyjet e gjelbra te maleve te Galilese. Tridhjete e pese vjet me pare Izraeli ishte nje vend i zymte, jo social, kane jetuar me pak lukse dhe jeta spartane ka qene pjese e ideologjise nacionale. Sot Izraeli eshte nje shoqeri krijuese, ekonomia e vendit po lulezon dhe te ardhurat per fryme ne Izrael renditen ne top 20 te vendeve ne bote.

Izraeli eshte bere nje komb me shije te holle jetese dhe nje vend ku jetohet mire. Hotele luksoze dhe cilesore mund te gjesh ne gjithe vendin, vizitoret mund te gjejne koleksione me restorante te bukur dhe tregje me stil izraelit. Keto eksperienca ndihmojne udhetaret te behen vizitore te pavarur ne disa nga pervojat me te mira dhe autentike qe ofron Izraeli.

infoal


Izraeli dhe vecantite e tij Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi