Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Toka e parë nga lart si kurrë më parë Empty Toka e parë nga lart si kurrë më parë

Sat 12 May 2012 - 8:24
Toka e parë nga lart si kurrë më parë Toka-electrole

Toka e parë nga lart si kurrë më parë Toka1010
40 vjet më parë, në garën për pushtimin e hapësirës mes NASA-s dhe rivales së saj të Rusisë ish-komuniste, agjencia amerikane triumfoi duke sjellë dhjetra imazhe të Tokës, shkrepur nga lartësia nëpërmjet satelitit “The Blue Marble”.

Por sot, 40 vite më vonë, Rusia hakmerret duke publikuar një imazh të vetëm, një imazh që tregon planetin tonë si kurrë më parë, qartësisht me cilësinë 12 megapiksel.

Foto është shkrepur nga sateliti rus i hidro-meteorologjisë, Electro-L, satelit i gjeneratës së fundit i hedhur në orbitë, në 36 mijë kilometra distancë mbi brezin ekuadorial, në janar të vitit 2011.

Electro-L nis drejt Tokës një imazh cdo 30 minuta dhe cdo piksel është ekuivalent me 1 kilometër.

Por për Robert Simmon, shkencëtar në Goddard Space Flight Center, imazhet e sjella nga NASA në tokë, nuk janë as më të mira, as më të këqia se ato të rusëve. “Ndryshimi gjendet tek përpunimi i të dhënave”, thotë ai.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi