Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori Empty Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori

Wed 16 May 2012 - 17:21
Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori Pylli-1


Në një minierë qymyrguri, në Ilinosin jugor, shkencëtarët zbuluan “pyllin më të madh të gurtë të zbuluar ndonjëherë”.
Sipas të famshmes New York Times, mbetjet e pylli të gurtë mund të hedhin dritë në anët e errëta të ndryshimeve klimaterike.

Pylli i gurtë, mosha e të cilit çmohet mbi 307 milionë vjeçar, ndodhet i groposur, në depozitat e thella të qymyrgurit në thellësi nga 30 deri në 240 metrash. Paleontologu, profesor në Howard, Falcon-Lang, deklaroi se kemi të bëjmë me pyllin e gurtë më të madh që mund të jetë zbuluar deri më sot.

Shkencëtarët besojnë se llojet bimëve si dhe “gjeografia e lashtë” do t’i ndihmojë ata në analizat më në detaj e të mëdha mbi ekosistemin dhe të mësojnë prej mandej për ndikimet e ndryshimeve klimaterike.

Brenda në minierat e qymyrgurit në Ilinois, janë zbuluar dhe shumë fosile të tjera, por vlen të theksojmë se dhe në shkurt u krye dhe një zbulim analog, me moshë mbi 280 milionë vjeçar në Kinën jugore. Pylli në fjalë, ndryshon nga ai i Ilinoisit, pasi nuk u ruajt i “pastër” në qymyr, por nga hiri i një shpërthimi vullkanik./albobserver.com/

Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori PylliZbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori Pylli-3Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori Pylli-4Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori Pylli-5Zbulohet pylli i gurtë më i vjetër në histori Pylli-8
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi