Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Dramaticiteti – lajm, nevoje apo gabim??? Empty Dramaticiteti – lajm, nevoje apo gabim???

Tue 22 May 2012 - 20:33
Jetojme cdo dite nen presionin e informacioneve nga neti, TV, radio e te tjera. Une vet jam ithtar i lajmit korrekt, por kam pershtypjen se dramaticiteti qe i jepet lajmit te ne me shume bene deme se sa dobi.

Shpesh lajmet, keto te fundit, na sjellin para dilemave dhe jo vetem para tyre por edhe para egzistimit si vet njeri.

E kam fjalen konkretisht per rastin e djeshem. Nuk du ate them se lajmi i djeshem nuk kishte rendesi, por ajo cfare tentonin te benin gazetaret, me njerezit, me te lenduarit konkretisht kam pershtypjen se ne mos ishte krim, ishte kafsheri. Ne kete drejtim kam pershtypjen se gazetaria shqiptare ka humbur sensing e informimit dhe ka tejkaluar cdo suaze humane. Them te drejten mu duken si ujq qe duan te rrisin audiencen ne kurriz te viktimave dhe kjo eshte e pafalshme.

Kam percjelle rastin deri vone por edhe sot, por te nderhyje ashtu gazetari, madje edhe ne momente tragjike te pacientit per bese mua nuk me duket normale. Ti afrohesh nje pacienti qe po luan me jete a vdekje dhe te tentosh qe nga ai te nxjerresh informacione nga me te dhimbshmet kur ai akoma eshte ne terror tragjik dhe psikologjik, per mua eshte terrorizim i njerezve. Tu afrosh kamerat familjareve ne momente me drastike dhe tragjike per ta, kur po nxjerrnin floket, kjo per mua jo vetem qe eshte kulm injorance por edhe mungese respekti per dhimbjen e tjetrit.

Cfare mendoni ju?
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

Dramaticiteti – lajm, nevoje apo gabim??? Empty Re: Dramaticiteti – lajm, nevoje apo gabim???

Tue 22 May 2012 - 21:09
cpar po shikoj intervisten e nje gazetari tek po fliste per tragjedin e himares...
Ai tregoi,qe sapo kishte ndodhur tragjedia,i kishin dhe listen e 74 pasagjerve per ti lexuar live,pa ditur se kush ka mbijetuar dhe kush ka vdekur...
Dhe teksa po lexonte emrat,u detyr qe ne ate menyr te lexxonte edhe emrin e kusherirs se tij...a ka me keq...
Me gjith kete doja te thoja qe shum her lajmet ekzagjerohen dhe trasformohen sipas interesit duke shkelur ndjenjat e nje personi dhe nuk mendoj qe esht dicka e drejt...
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi