Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Zbuloni top 10-shin e krijesave më të habitshme në botë Empty Zbuloni top 10-shin e krijesave më të habitshme në botë

Mon 28 May 2012 - 15:39
Zbuloni top 10-shin e krijesave më të habitshme në botë Es81-300x197 Grenzë parazitare që transformon milingonat në strehuese për nofkën e saj.







Jo më pak se 18.000 krijesa të reja janë zbuluar në vitin 2011. Një komision ndërkombëtar i studiuesve, në bashkëpunim me Universitetin e Arizonës (SHBA), prezanton 10 krijesat më të habitshmet në botë.







Prej majmunit që teshtit kur bie gjerë tek “SpongeBob” një sfungjerë që ka një erë të ngjashme me atë të një fruti, klasifikimi i ri i llojeve të krijesave të zbuluara në vitin 2011 është mjaft i jashtëzakonshëm. Prej rreth 18.000 llojeve të reja të kafshëve dhe bimëve, një komision ndërkombëtar i studiuesve në bashkëpunim me Universitetin e Arizonës (SHBA), ka përzgjedhur dhjetë më të habitshmet.Zbuloni top 10-shin e krijesave më të habitshme në botë Singe1-300x159Rhinopithecus strykeri është një majmun i vogël rreth 50 cm i lartë, gjendet në pyjet e Birmanisë. Është e pazakontë për të, të teshtij kur bie shi.



Grenza parazitare, gjendet në Madrid (E) dhe ka për veçanti hedhjen vezëve të saj në barqet e milingonave. Sulmi i saj fatal zgjat vetëm 0.052 sekonda dhe transformon milingonen në strehuese për nofkën e saj.



Në një minierë ari në Afrikën e Jugut, studiuesit kanë rënë në një krimb të çuditshëm i cili jeton në 1.3 km nëntokë. I thirrur krimb i djallit, ky insekt është insekti që jeton në thellësinë më të madhe në tokë.
Zbuloni top 10-shin e krijesave më të habitshme në botë Es11-300x130
Zbuloni top 10-shin e krijesave më të habitshme në botë Es21-300x111Zbuloni top 10-shin e krijesave më të habitshme në botë Es41-300x83Zbuloni top 10-shin e krijesave më të habitshme në botë Krimbi341-300x88Zbuloni top 10-shin e krijesave më të habitshme në botë Es51-300x124Zbuloni top 10-shin e krijesave më të habitshme në botë Vvv341-300x71Zbuloni top 10-shin e krijesave më të habitshme në botë Es8111-300x82
Nga 25.000 lloje të orkideve të njohura në mbarë botën, nocturnum Bulbophyllum, është i vetmi që lulëzon vetëm natën.



ashtuquajturi Tamoya Ohboya, jeton në Karaibe dhe është veçanërisht i helmët.



I quajtur “SpongeBob”, emri i një karikature të famshme, ky sfungjer ka një erë të ngjashme me atë të një fruti. Ai u zbulua në Borneo.



Krimbi i djallit, i zbuluar në Afrikën e Jugut, me një prejardhje 6000 vjetësh dhe që strehohet të paktën në një kilometër nëntokë.



Kjo krijesë e hashashit, e zbuluar në Nepal, lulëzon nën shirat e rënda të musonit.



Diania Cactiformis ose kaktusi në këmbë, është një specie fosile e insekteve që është zhvilluar në tokë para 500 milion vjetësh. Hulumtuesit e kanë gjetur në Kinë.



Merimangë blu, Pterinopelma sazimai, jeton në malet braziliane.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi