Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

2 mijë kilometra në këmbë për çlirimin e Kosovës Empty 2 mijë kilometra në këmbë për çlirimin e Kosovës

Wed 30 May 2012 - 18:19
100-vjetori i pavarësisë së Shqipërisë dhe 78 ditë bombardime të NATO-s ndaj forcave serbe në Kosovë në vitin 1999 kanë motivuar emigrantin kosovar Maxhun Smajli që të udhëtojë në këmbë nga qyteti Fulda i Gjermanisë deri në kufirin mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Smajli gjatë udhëtimit në qytetin e Shkodrës ka shpjeguar se qëllimi i tij është që të bëjë 2 000 km në këmbë për 78 ditë deri në vendin e quajtur “Kosharë”, ku prehen varrezat e dëshmorëve të luftës për çlirimin e Kosovës dhe atje të vendosë flamurin shqiptar. Është kjo aventura e 48-vjeçarit, i cili deri tani ka përshkruar 1 720 km me këmbë.

“Jam nisur nga Gjermania me 24 mars, pikërisht në datën e nisjes së fushatës ushtarake të NATO-s mbi ushtrinë serbe. Synoj që udhëtimin tim në këmbë ta përfundoj më 12 qershor, që është dita e çlirimit të Kosovës dhe pikërisht në Kosharë, tek varrezat e të rënëve do vendos një flamur shqiptar që ma ka dhuruar një mërgimtar”, thotë Smajli.

Udhëtimi i tij ka një simbolikë të veçantë pasi përshkohet edhe rruga nëpër të cilën kaluan shumë emigrantë kosovarë gjatë luftës, të detyruar të largohen ku një pjesë e tyre nuk u kthyen më.

“Kjo ecje me këmbë ka edhe domethënien e rikthimit në vendin e lindjes”, shprehet Maxhuni, i cili shton se “vij nga një fshat i komunës së Glinës në Kosovë dhe gjatë luftës kam punuar si gazetar, korrospondent dhe fotoreporter lufte në këtë komunë. Këto 2000 km kanë simbolikën e distancës së përshkuar prej meje, e lëvizjeve të mia nëpër 147 fshatrat e dhjetëra komunave gjatë luftës”. /Anila Dushi/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi