Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Teleskopi Fermi i NASA zbulon një strukturë gjigande në Galaktikën tonë

prej Wed 30 May 2012 - 22:30
Teleskopi Fermi i NASA zbulon një strukturë gjigande në Galaktikën tonë Nasa-zbulon-dicka-te-mistershme-ne-qiellUASHINGTON – Teleskopi me Rreze Gama i NASA-s, Fermi, ka zbuluar një strukturë të pa vënë re më parë në qendër të Rrugës së Qumështit.

Struktura përfshin reth 50 mijë vite dritë dhe mund të jetë mbetje nga shpërthimi i një vrime të zezë shumë të madhe në qendër të galaktikës tonë.

“Ajo qe ne shohim jane dy shperthime ne forme fluske qe shtrihen me shume se 25 mije vite drite ne veri dhe ne juge te qendres se galaktikes,” thote Doug Finkbeiner, nje astronom nga Harvard-Smithsonian Center per Astrofizike ne Cambridge, i cili ishte i pari qe e vezhgoi kete fenomen. “Ne nuk e kuptojme plotesisht natyren dhe origjinen e saj.”

Struktura perfshin me shume se gjysmen e qiellit te dukshem nga konstelacioni i Virgjereshes deri te konstelacioni Grus dhe mund te jete miliona vite e vjeter. Nje leter reth gjetjes eshte pranuar per publikim nga gazeta “The Astrophysical”.

Ekipi i LAT Fermi, publikoi gjithashtu fotografine me te qarte te te qiellit me rreze gama, rezultat i nje pune 2 vjecare.Duke perdorur te dhenat nga Teleskopi Hapesinor Fermi me rreze gama, shkencetaret zbuluan nje strukture misterioze gjigande ne galaktiken tone. Zbulimi ngjan si dy fluska qe zgjerohen poshte edhe larte qendres se galaktikes. Secili lob eshte 25 mije vite drite i gjate dhe e gjithe struktura mund te jete vetem disa milione vite drite e vjeter.Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi