Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Do që të lësh duhanin? Ja një mënyrë e re Empty Do që të lësh duhanin? Ja një mënyrë e re

Fri 8 Jun 2012 - 19:54
Të hash sa më shumë fruta dhe perime, mund t’ju ndihmojë për të ndaluar pirjen e duhanit dhe për të shmangur dëshirën ndaj sajsugjeron një studim i fundit, i kryer nga Universiteti i Bufalos në SHBA.Ky është në fakt edhe studimi i parë që vlerëson marrëdhëniet mes konsumimit të frutave dhe perimeve, me zakonin e pirjes së duhanit.Dr. Gary A. Giovino dhe kolegët tij, analizuan mijëra duhanpirës, duke i testuar në lidhje me konsumimin e shumë frutave dhe prerimeve, e paskëtaj, rënien e dëshirës për të pirë duhan."Ajo që ne nuk dinim, ishte se ata që e kishin lënë kohët e fundit duhanin, kishin rritur në fakt, konsumin e frutave dhe perimeve”, shpjegon Govino.

Të dhënat e mbledhura kanë treguar me të vërtetë se duhanpirësit të cilët konsumonin më shumë fruta dhe perime, kishin tre herë më shumë gjasa që të abstenonin ndaj pirjes së duhanit, krahasuar me të tjerët.

“Hani më shumë fruta dhe perime, e kështu do të veproni në mënyrë të shëndetshme, pa ju shkuar mendja për cigare”, garanton më tej, dr. Jeffrey P. Haibach, bashkë-autor i studimit.

e.t/noa
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

Do që të lësh duhanin? Ja një mënyrë e re Empty Re: Do që të lësh duhanin? Ja një mënyrë e re

Fri 8 Jun 2012 - 20:51
un se pi hic fare,po s'vlen gje,sepse rri me ata qe e pin dhe esht njesoj sikur ta pi edhe un...
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi