Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Jetojnë më gjatë çiftet që flenë bashkë Empty Jetojnë më gjatë çiftet që flenë bashkë

Fri 15 Jun 2012 - 2:18
Është paksa paradoksale që të mendosh se një çift mund të flejë i ndarë. Por nuk është e pamundur, pasi sot njerëzit zgjedhin të jenë sa më praktik. Çiftet preferojnë të flenë të ndarë nëse njëri prej tyre gërhet natën.Por një studim i kryer kohët e fundit tregon se nëse e ndan shtratin me një person tjetër jeton më gjatë. Hulmutuesit e Universitetit të Pittsburgh në SHBA besojnë se të fjeturit pranë dikujt të ndihmon të ulësh nivelin e hormoneve të kortizonit që janë të lidhur me stresin, kjo ndoshta për faktin se rrit ndjenjat e sigurisë dhe besimit.

Nëse këto hormone mungojnë ose vijnë duke u pakësuar, studujesit pohojnë se rritet rreziku për sëmundjet e zemrës, depresionit dhe stresit. “Gjumi është një faktor me rëndësi i cili lidhet drejtpërdrejt me sëmundjet kardiovaskulare dhe psikologjike”- ka deklaruar udhëheqësja e kërkimit Wendy Troxel.

l.xh/noa.al
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi