Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë Empty Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë

Sat 16 Jun 2012 - 14:54
Po, është e vërtetë. Të jesh njeri i zgjuar, me botë dhe me një përparësi të dukshme intelektuale ndaj të tjerëve, ke gjasa që jo vetëm të jetosh më shumë dhe më mirë se të tjerët, por edhe t’i kapësh pa frikë të 100-tat;


Së paku kështu rezulton një studim i kryer në Kolegjin e mjekësisë, Albert Einstein, në Nju Jork, Shtetet e Bashkuara, ku ekspertët janë duke u përpjekur të zbulojnë komponentët misteriozë të eliksirit të jetës.
Ky studim ka marrë konkretish në analizë, genin e mbi 500 hebrenjve në Ashkenazinë Lindore, me origjinë evropiane, të cilët rezultojnë me moshë mbi 95 vjeç, si edhe mbi 700 fëmijët e tyre pasardhës.
Ngjashmëria e fortë genetike midis anëtarëve të kësaj popullsie, ishte se që të gjithë tregonin nivele të larta inteligjence.


"Shumica e 243 njëqindvjeçarëve të zgjedhur për studim mbi karakterin, - tha autori kryesor, Barzilai Zero, - janë të hapur dhe optimistë. Ata kanë një qëndrim pozitiv ndaj jetës, duan që të bëjnë shaka, i shprehin hapur emocionet e tyre dhe kanë një rrjet të gjerë social”.

Studimi është ndërkaq, i pari që merr në shqyrtim rolin e personalitetit në mes 100-vjeçarëve.

e.t/noa
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë Empty Re: Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë

Sun 17 Jun 2012 - 10:34
Te zgjuarit e vrasin trurin me shume se mendojne per dicka gjate gjithe kohes,atehere si ka mundesi qe te jetojne me shume?

Nuk e besoj dhe studimi eshte thjeshte sa per te mbushur faqet e gazetave!
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë Empty Re: Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë

Mon 18 Jun 2012 - 9:24
Aииα shkruajti:Po, është e vërtetë. Të jesh njeri i zgjuar, me botë dhe me një përparësi të dukshme intelektuale ndaj të tjerëve, ke gjasa që jo vetëm të jetosh më shumë dhe më mirë se të tjerët, por edhe t’i kapësh pa frikë të 100-tat;


Së paku kështu rezulton një studim i kryer në Kolegjin e mjekësisë, Albert Einstein, në Nju Jork, Shtetet e Bashkuara, ku ekspertët janë duke u përpjekur të zbulojnë komponentët misteriozë të eliksirit të jetës.
Ky studim ka marrë konkretish në analizë, genin e mbi 500 hebrenjve në Ashkenazinë Lindore, me origjinë evropiane, të cilët rezultojnë me moshë mbi 95 vjeç, si edhe mbi 700 fëmijët e tyre pasardhës.
Ngjashmëria e fortë genetike midis anëtarëve të kësaj popullsie, ishte se që të gjithë tregonin nivele të larta inteligjence.


"Shumica e 243 njëqindvjeçarëve të zgjedhur për studim mbi karakterin, - tha autori kryesor, Barzilai Zero, - janë të hapur dhe optimistë. Ata kanë një qëndrim pozitiv ndaj jetës, duan që të bëjnë shaka, i shprehin hapur emocionet e tyre dhe kanë një rrjet të gjerë social”.

Studimi është ndërkaq, i pari që merr në shqyrtim rolin e personalitetit në mes 100-vjeçarëve.

e.t/noa

duhet te bahena te zgjut qe te jetojme sa ma shume
Timi
Timi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 6346
<b>Hobi</b> Hobi : internet
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/11/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë Empty Re: Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë

Mon 18 Jun 2012 - 9:25
krejt mvaret se sa ZOTI ta cakton jeten sepse ka pas ene engjuj qe i ka marr ZOTi per nje kohe te shkurter.....
Gangsterja
Gangsterja
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 343
<b>Hobi</b> Hobi : Te shoh lot dhe gjak ne syt e rivales..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tek xemla njonit...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/06/2012
http:// bvnm,../

Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë Empty Re: Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë

Wed 27 Jun 2012 - 8:39
Message reputation : 100% (1 vote)
e vertet varet nga zoti sesa jetojm;po njerezit e zgjuar e vrasin trurin me shum dhe shpeshere jetojn me pak...
Sponsored content

Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë Empty Re: Njerëzit e zgjuar, jetojnë më shumë

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi