Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Evropa, 2 miliard euro per te "zbuluar" Jupiterin

prej Fri 13 Jul 2012 - 14:09
Evropa, 2 miliard euro per te "zbuluar" Jupiterin ImagesSonda "Juice" do te dergohet nga Agjencia Evropiane Hapesinore brenda vitit 2022 Agjencia Evropiane Hapesinore po pergatit nje mision prej gati 2 miliard eurosh per te eksploruar Jupiterin dhe henat e tij te akullta. Sonda, e mbiquajtur "Juice", thjesht eshte aprovuar fillimisht ne nje mbledhje te delegateve te shteteve anetare te agjencise ne Paris. Nderkohe qe mesohet se do te ndertohet ne kohe per leshimin ne vitin 2022, teksa do te duhen edhe tete vite te tjere, perpara se te mberrije ne sistemin e Jupiterit. Misioni ka ardhur si nevoje, pas një konkurrimi 5-vjeçar për gjetjen e nje sipermarrjeje tjeter te madhe hapësinore ??përsa i takon Evropës.

Juice jane inicialet e "JUpiter ICy moon Explorer" dhe behet fjale per nje sonde plot me instrumente, nje satelit rreth 5 ton qe do te dergohet ne planetin me te madh te Sistemit Diellor, me qellimin per te kryer nje hetim te detajuar mbi tre henat e tij te medha e te akullta. Fillimisht do te perdoret graviteti i Jupiterit per te nisur nje seri fluturimesh të aferta rreth "Callisto" dhe "Europa", derisa te arrihet në fund në një orbitë rreth "Ganymede".

Theksi do të vihet te "banueshmëria", në përpjekjen për të kuptuar nëse ka ndonjë mundësi që në këto hëna të mund të organizohet jeta e mikrobeve. "Callisto", "Ganymede" dhe "Europa" dyshohet se kanë oqeane me uje nën sipërfaqet e tyre të akullta. Prandaj, ato mund të kenë ambiente të favorshme për zhvillim biologjik. Ky projekt, qe me kostot e tij do t'i afrohet 2 miliard eurove, eshte i gjithi evropian, ndonese edhe SHBA eshte shume e interesuar per t'u bere pjese.
B;ikub.al


Evropa, 2 miliard euro per te "zbuluar" Jupiterin Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi