Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default SIGURIJA NE PUNE DHE MBROJTJA E PUNETORIT

prej Sat 9 Oct 2010 - 0:32
Ne pune (ne pergjithsi) shpesh ndodhin aksidente dhe shumica e ketyre aksidenteve mund te parandalohet nqse ne jemi me te siguruar.
Un e di mire se ka shum punetore ne shkoder qe i ekspozohen rrezikut qdo dite ne punen e tyre dhe shume nga keta punetore nuk jane ne dijeni te ketyre rreziqeve.

Shum edhe thojn "Nuk me ndoll mu ajo pune" por mjafton nje sekond te bahet e keqja dhe po ne ate moment qe nuk e presim"
"PRISNI TE PATRITUREN" dhe siguroni jeten tuaj!!!

Mbasi un vete punoj ne fushen e ndertimit e shoh te domosdoshme te hapi kete teme sidomos per ne shkoder qe rreziqet dhe aksidentet ne abjentet e punes jane shume te medha dhe nuk jane te rraportuara, kjo lidhet edhe me kushtet jo te pershtatshme dhe te pasigurta per jeten dhe shendetin e punetorit.
SIGURIJA NE PUNE DHE MBROJTJA E PUNETORIT Construction-Multi-Sign-2
Ndertimet vazhdojn punene pa siguri te punetorit dhe te kamsoreve perreth objektit te ndertimit.
Jam i sigurte qe ka edhe fabrika dhe punishte ku punetori eshte i paraqitur rrezikut dhe nuk merren masa sigurimi per te parandaluar keto rreziqe.
Punesuesi e ka per detyre te siguroj stafin e tij. Ne keto ambjente pune as qe hahet fjale per shnja treguese, ose pralajmeruse. psh, dalja
emergjente qe eshte shenja base e qdo ambjenti publik dhe qe drejton drej pikes se takimit ne rast zjarri.
SIGURIJA NE PUNE DHE MBROJTJA E PUNETORIT EXT1
SIGURIJA NE PUNE DHE MBROJTJA E PUNETORIT 487px-Fire_exit.svg
Produketet e ndryshme kimike jane jashtzakonisht te damshme per shendetin e njeriut bile mund te qoje deri ne Cancer ose semundje te ndryshme lekure dhe te brendshme.
Perdoruesi i ketyre pruduketeve duhet te mbathe maske te posaqme dhe doreza te posaqme per mbrojtjen e tij. (Lexoni shnjan ne shishe ose bidon te produktit). Disa nga produktet kimike jan teper toksike dhe helmuese dhe ne lejojm edhe femijet te losin me to ne shtepit tona.
Punetoret ne ndertim duhet te veshin kepuce me maje hekuri dhe nese punojn me qimento duhet te mbathin maske te leht
sepse ash provuar se pluhuri i cimentos demton rende ne mushkeri dhe ashtt toksik.
SIGURIJA NE PUNE DHE MBROJTJA E PUNETORIT 8500
Ambjenten ne ndertim duhen te pajisen me rrjete perreth skelave dhe mbrojtese perreth nderteses ne menyre qe te
sigurojne kalimtaret.
Ne abmjente ku niveli i zhurmes eshte shum i larte, perdorni kufje per te parandaluar mos-degjim te perhershem. (Degjimi nuk mund te rikthehet me ose te kurohet)
SIGURIJA NE PUNE DHE MBROJTJA E PUNETORIT 20097172
Mesaxhi im per qdo punetore eshte:
Mos punoni pa sigurim dhe pa u siguruar, jeta eshte ne duar tuaja dhe jo te punesuesit.
Kerkoni permirsim ne rrethin e sigurise nga punesuesi nese,
1- Nuk keni experjence te veproni makineri te medha, (keto makineri kerkojne licence asthu siq kerkon edhe makina)
2- Nqse ambjenti i punes nuk edhte i pajisur me Bombola Fikse Zjarri ne pika kyqe.
3- Nuk keni Rroba mbrojtese, si maska te lehta, xhakete florishente, Kepuce te posaqme, Kufje, Kokore te posaqme.
4- Nuk ka nje plan veprues ne rrezik zjarri


(komentet tuaja jane te mirpritura)


SIGURIJA NE PUNE DHE MBROJTJA E PUNETORIT Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi