Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Do të hidhet me parashutë nga 120.000 metra lartësi për të thyer shpejtësinë e zërit

prej Sun 15 Jul 2012 - 18:51
Do të hidhet me parashutë nga 120.000 metra lartësi për të thyer shpejtësinë e zërit Supersonik-300x187Hedhje të lirë me parashutë me shpejtësi supersonike!?

Verën e 2012-ës, Felix Baumgartner do tentojë një hedhje të lirë me parashutë, nga 120.000 metra lartësi në kuadër të “Red Bull Statos: a mision to the edge of space”.

Qëllimi i kësaj tentative, citon alb-observer.com, është që të mund të thyhet shpejtësia e zërit me hedhje me parashutë…

Është hera që tentohet një gjë e tillë, pasi nisma të këtij niveli prosupozojnë një profesionalizëm shumë të madhe dhe kërkohen një sërë kriteresh të cilat do të garantojnë si sportistin, i cili do fluturojë nga një lartësi kaq e madhe dhe po dhe misioni të mbyllet me suksese.

Të thyesh shpejtësinë e zërit me këtë mënyrë nuk është aspak gjë e lehtë, duke marrë parasysh këtu që deri dhe aviacionet luftarake, u desh të investonin një kapital të madh parash si dhe të inkurajoheshin disa dhjetëra mekanik të aeronautikës që të arrinin në krijimin e avionëve supersonik./alb-observer.com.Ndiqni në vijim një video mbresëlënëse, e cila vërtet të mrekullon:Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi